Iniciativa Proti-plotu.cz vznikla v roce 2011 jako reakce na uzavření a kácení borovicového lesoparku příspěvkovou organizací Hl. města Prahy – Botanickou zahradou. Lesopark s přilehlou vyhlídkovou strání na ploše 300.000m2 sloužil desítky let jako klidová zóna, kterou obyvatelé sousedního sídliště Bohnice a Troje velmi hojně využívali k relaxaci, procházkám a sportu.
V lednu 2011 však bylo toto rozsáhlé území z pěstebních důvodů dočasně uzavřeno s tím, že bude od 1. 4. 2011 opět otevřeno. Oplocením lesoparku došlo i k přerušení historických průchozích cest mezi Bohnicemi a Trojou nebo nadregionálního biokoridoru pro volný pohyb zvěře. Všechny informační tabule okolo a uvnitř areálu včetně mapky na webových stránkách Botanické zahrady slibovaly, že nejkrásnější a nejnavštěvovanější část – lesopark s vyhlídkou – zůstane nadále volně přístupný. Skutečnost však byla jiná: od 1. 4. 2011 byl celý areál trvale uzavřen a zpřístupněn pouze za poplatek v otevírací době Botanické zahrady.
Ve velmi krátké době se podařilo vytvořit skupinu stejně smýšlejících aktivních občanů, kteří díky velkému rozptylu profesí (manažer, právník, IT, profesor, technik AV ČR, auditor ministerstev nebo stavební projektant..), se naplno pustili do boje za záchranu lesa a zprůchodnění oblasti.
Za neskutečné podpory místních obyvatel se podařilo:
- sesbírat v petici přes 5.500 podpisů a předat na Magistrát Hl. m. Prahy
- uspořádat pochod Proti-plotu s účastí cca. 450 občanů
- prezentace a projednání bodu na 7. zasedání zastupitelstva HLMP
- aktivní účast na jednáních komisí, zastupitelstva a Botanické zahrady
- medializaci záměru
- veřejné projednání s vedením BZ a architekty generelu v KC Krakov
- zamezení stavby restaurace v místě lesa
- instalace 4x samoobslužných vstupů
- odchod ředitele BZ 2003-2011 RNDr. O.Vacka
- omezení kácení
- účast na schůzkách s vedením BZ, spolupodílet se na návštěvním řádu
- sousedské permanentky pro obyvatele ze 157 ulic
S ohledem na dosavadní historii, vytrvalost i relativní úspěchy ve velmi krátké době, kdy iniciativa Proti-plotu stála úplně proti všem, si za 10 let své existence u občanů, novinářů, politiků i ředitelů institucí vydobyla pevnou pozici partnera v otázce aktivní v ochrany přírody v okolí Troje a Bohnic. Skupina zůstala nadále aktivní v plném počtu a zapojuje se do řešení dalších kauz v okolí – viz. níže. Od roku 2016 se iniciativa stala partnerem Akademie věd ČR.

V rámci pozvání od MČ Troja vytvořený plakát mapujicí aktivity iniciativy pro výstavu Trojské plány X.
V roce 2016 se iniciativa Proti-plotu.cz postavila proti účelovému záměru výstavby tzv. Ekocentra s parkovištěm pro 29 vozidel namísto vzrostlého lesa přírodního parku Draháň-Troja. Společně se 100 obyvateli a zástupci radnice vyjádřila nesouhlas během prezentace organizované zástupcem investora. Nakonec díky 8.500 podpisů pod peticí, 680 nesouhlasných stanovisek zaslaných na Ministerstvo životního prostředí ČR za 2 dny, medializaci i nalezeným závažným chybám v projektu, komerční záměr nařízením MŽP spadl do EIA. V tom okamžiku majitelé ustoupili a přistoupili na nabídku odkupu parcely o ploše 14.580m2 do vlastnictví Hl. m. Prahy. Tu pomohlo zprostředkovat vedení radnice MČ Praha 8. V květnu 2017 primátorka Adriana Krnáčová iniciativu informuje, že jednání o prodeji spějí ke zdárnému konci. Vzrostlý dubový les na okraji sídliště Bohnice se zdá být zachráněn i díky velké podpoře ze strany veřejnosti a radnice. Cílem iniciativy je úplné zachování lesa pro jeho prospěšnou funkci a neorganizované volnočasové aktivity obyvatel Prahy.
V srpnu 2016 iniciativa Proti-plotu podpořila obyvatele a MČ Praha 8 v 9let trvajícím sporu v rámci připravované výstavby bytového domu Troja Horizons. V případě realizace 11NP dům by stál na zelené louce vedle polikliniky Mazurská a zasahoval do izolační zeleně sídliště. Zde se podařilo vedle petice s 2.500 podpisy zajistit především větší koordinovanost, právní podporu občanům a vypracovat 33 odborných bodů k podání na stavební úřad v rámci veřejného řízení. Část z těchto bodů byla koncipována s výrazným přesahem na Hl. město Praha a nebyla doposud nikdy použita. Propojení kompetentních osob, medializací záměru se podařilo získat důležitý příslib Rady Hl. m. Prahy uvedený pozemek s investorem směnit. V srpnu 2017 předány občanům 2x verze odvolání k vydanému územnímu rozhodnutí. S ohledem na ohromné množství nalezených nesrovnalostí, prošlých stanovisek i tendenčních tvrzení převzatých z podkladů investora lze předpokládat, že Magistrát rozhodnutí zamítne a vrátí zpět na stavební úřad k dopracování.
V dubnu 2017 odmítáme akceptovat plán výstavby parkoviště pro návštěvníky ZOO v místě zachráněného lesa. Po 24hod jsme obdrželi od ředitele ZOO Miroslava Bobka veřejný příslíb, že uvedený záměr bude z připravovaného generelu vymazán, což se opravdu neprodleně stalo. Následně potvrzeno i ing. arch. O. Tučkem, autorem připravovaného územního Generelu rozvoje Zoologické zahrady. Děkujeme tímto za vstřícný přístup. V návrhu řešení navrhujeme variantu využít záplavové území v blízkosti tunelového komplexu Blanka v Troji s napojením kyvadlové autobusové dopravy.
V rámci proaktivního přístupu na jaře 2017 představen projekt Zelená Troja a Bohnice – kvalitní místo pro život s cílem poukázat na zanedbaný stav a čistotu veřejného prostranství na celé Praze 8. Jak v rovině zvolených správců a nekoncepčních řešení, tak i s cílem probuzení vetší angažovanosti občanů, zájmu o okolí a sousedské vztahy. To se podařilo i díky výrazné aktivitě správce FB Bohnice – Čimice, Jiřího Vítka a čtrnáctideníku Naše Praha 8, redaktora Oskara Kuptíka, za což touto cestou děkujeme. MČ Praha 8 okamžitě zřizuje výjezdovou úklidovou četu. Z návrhu komplexního systému řešení a zpětné kontroly aktuálně radnice připravuje mobilní aplikaci pro snadnější nahlášení nedostatků v ulicích Prahy 8.
Od podzimu 2016 iniciativa Proti-plotu.cz monitoruje záměr výstavby Obchodního domu Kaufland Troja, který soukromý investor JTH Trend s.r.o. plánuje postavit v zeleném pásu Na Pazderce přímo pod okny bytového komplexu Trojský vrch a v těsném sousedství přírodního parku Draháň-Troja. V říjnu 2016 proběhla schůzka s vedením Kauflandu zastoupeném prokuristou Janem Grünerem a Igorem Kremlou, vedoucím v oblasti práva. Jasně bylo z jejich strany prezentováno, že nejdou do střetu s místními obyvateli. V rámci dotazníkového šetření jsme proto oslovili cca. 1.100 domácností v bezprostředním sousedství pozemku, abychom poznali jejich názor a přání. Z výsledků dotazníkového šetření, i reakcí na FB Bohnice-Čimice jasně vyplynulo, že obyvatelé o Kaufland v této zelené lokalitě sídliště Bohnice v žádném případě nestojí. Přes 95% občanů je spokojeno se současným pokrytím obchodů a služeb v okolí. Mezitím stavební úřad uděluje zástupci investorova na základě účelového tvrzení výjimku na vyšší počet parkovacích míst, než povolují pražské stavební předpisy. Jediným účastníkem tohoto řízení určil stavební úřad pouze investora… takže veřejnost ani majitelé sousedních pozemků neměli možnost se ve stanovené lhůtě, vyjádřit. Jakmile se iniciativa o obdržené výjimce dozvěděla, podala na nadřízený řád podnět k provedení přezkumného řízení.
P.S. mnoho z občanů se domnívá, že je to naše práce 🙂 Rádi bychom proto uvedli, že aktivity probíhají v rámci volného času členů, bez nároku na honorář a vychází z našeho přesvědčení chránit městskou zeleň v okolí našich domovů.