Feeds:
Příspěvky
Komentáře

Díky množství pozitivních ohlasů jsme se rozhodli navázat na letní zpravodaj, a dát dohromady pro Vás další přehledné shrnutí zajímavostí a novinek z našeho okolí. S ohledem na nelehkou dobu, kterou všichni procházíme, jsme do článku mimořádně zakomponovali i lehce přibarvené otázky. Zda jste tipovali správně a jste pravý bohničák nebo obyvatel Troje s přehledem, se dozvíte ve vyhodnocení na konci článku 🙂

Usaďte se tedy pohodlně v rámci home office do své pracovní židle nebo křesla, a nahlídněte společně s námi pod pokličku do Troje, Botanické zahrady a Bohnic.

 

Troja

 

Tato městská část je zeleným smaragdem v srdci přírodního parku Drahaň-Troja, kde se snoubí dávná historie s moderní architekturou.

Co Vás asi napadne při pohledu na podmanivý výhled na Trojský zámek postavený v letech 1679-1685 hrabětem Václavem Vojtěchem ze Šternberka a vinici sv. Kláry v areálu BZ? Foto zdroj: Homeland.cz

Oblast kolem řeky, společně se Zoologickou a Botanickou zahradou, patří jednoznačně k nejvyhledávanějším místům v rámci volnočasových aktivit a rekreace Pražanů. V přípravě jsou proto dispoziční úpravy Císařského ostrova s novými vodními prvky i místy pro rekreaci. O tom jsme Vás informovali v jiném článku.

Dnešní Troja má samozřejmě i své problémy jako každá jiná městská část, ať už se jedná o intenzivní automobilový provoz, víkendové kolony návštěvníků ZOO, čističku odpadních vod, nebo rostoucí cílený tlak rozparcelovat a zastavět poslední cenná místa na jižním svahu. Pozemky zde mají bez nadsázky cenu zlata, což dokládá i nová výstavba mnoha nových naddimenzovaných luxusních vil a apartmánů na úkor mizejících zahrad a původní zástavby. Místní obyvatelé se tak pomalu v nadsázce stávají ohroženým druhem.

Panský dvůr v Troji z roku 1928. Zdroj: Odbor památkové péče Hl. m . Prahy.

Děkujeme proto poutavému vyprávění místního starousedlíka a pamětníka Ing. Františka Malého z Klubu Trojské historie, díky kterému jsme se nad černobílými fotografiemi Troje mohli s nostalgií přenést o století zpět do časů rodinného obchůdku p.Čadského, skromné rybářské osady nebo dominanty v podobě Panského statku, kde parkovaly i poštovní vozy.

Panský statek (1)

Historicky byl od konce 17. století statek srdcem malé osady až do období velkostatkáře Svobody. Sídlila zde Trojská mlékárna, pak továrna na mucholapky, státní statek, sklady skláren Kavalier, byl zde obchod a v části dlouho trojská pošta, až došlo v komunistickém období k úplné devastaci. V části areálu sídlil jezdecký oddíl, který dlouho vedl o objekt restituční spory a zdržoval vydání majetku dědicům původních majitelů. Povodeň v roce 2002 pak jen dokončila zmar celého objektu.

Oceňujeme proto, že za cenu kompromisů v podobě dalšího zahuštění území a ztráty cenných fasádních prvků, se podařilo historicky cennou usedlost Panský statek zachránit, a vdechnout do ní po desetiletích opět život.

To samé místo opravené ještě jednou, v rámci vizualizace investora 2020. Zdroj: Troja Gardens s.r.o.

S přihlédnutím na nabízené ceny bytů v řádu desítek milionů se místo pro většinu obyvatel Bohnic a Troje stane jen nedostižným snem, což nám ale nebrání se alespoň proletnou na Trojou a nahlédnout za zdi tohoto okouzlujícího místa. Pevně však věříme, investor splní svůj slib a vnitřní areál bude volně přístupný i pro veřejnost.

 

 

Zmizelá vila fotbalisty Kollera (2)

Napsali jste nám o vysokém stavebním jeřábu čnícím vedle louky u Velké skály. Šli jsme místo prozkoumat a překvapením nám spadla čelist… Luxusní vila s pěknou udržovanou zahradou, kterou si v roce 2004 nechal v Troji na míru postavit fotbalista Honza Koller, byla fuč – prostě zmizela.

Už tehdy hodnota pozemku o rozloze 2.500m² s velkorysou novostavbou byla odhadována nejméně na 40.000 000 Kč. Přesto celý pozemek s domem, bazeném a vzrostlou udržovanou zahradou, byl bagrem doslova srovnán se zemí.

Důvodem odchodu celé rodiny z Troje byl jednak agresivní boxer Věry Chytilové, který rád a pravidelně kousal místní bezbranné obyvatele, no a hlavně po smutné tragedii s Aničkou se zde již necítili bezpečně, a zůstali s dětmi raději v Monaku. Dnes už je vše minulostí, stejně jako jeho dům i manželství. Přejeme Honzovi proto, aby mu to tentokrát vyšlo.

Jedna z možných variant nového projektu TRO – vila Troja 2015. Zdroj: A69.cz

Co myslíte, že se stalo s domem?

a)  vila zmizela v rámci rozvodového vypořádání majetku manželů Kollerových

b)  jedná se o nepovedený kouzelnický trik známého iluzionisty Davida Copperfielda, ke kterému se raději nehlásí

c) nádherný výhled a ojedinělý pozemek měl pro nového majitele společnost TAKEDAKODON s.r.o. větší cenu prázdný

d)  svým usedlým vzhledem se nehodila k velkoryse naprojektované sousední vile developera Sekyry od známé arch. Evy Jiřičné

 

 

Snaha udržet zeleň v Troji i pro další generace (3)

Všem z vás, kteří jezdí serpentinkami dolů do Troje určitě neuniklo, že zelený pozemek naproti Salabce se vzrostlými ořešáky a třešněmi jednoho dne zmizel a v místě se v současnosti nachází ohromná díra. Pozemek č. 1525/2 k.ú. Troja o ploše 4.207m² vedený v katastru jako zahrada byl před lety k prodeji za 12.000 000 Kč.

Vyhloubená past na žirafy ze sousední ZOO to rozhodně nebude. V každém případě práce se nezastavily ani v zimních měsících. Stavebníkem je společnost ŠNAJDR stavby Mělník s.r.o.

Co myslíte, že s pozemkem zamýšlí nový majitel společnost GREEN TROJA 4 EVER, s.r.o. (v překladu „Zelená Troja navždy“)?

a) pozemek zakoupila nadace s cílem zachovat zeleň v Troji i pro další generace

b) na pozemku se hloubí základy pro umístění mezistanice lanové dráhy Troja

c) na pozemku vyroste veliká luxusní vila

c) na pozemku vyroste bytový dům s 12 apartmány

 

 

Projekt Havránka zatím v rovině plánů (4)

Společnost JRD zakoupila parcely v Troji nedaleko bývalé viniční usedlosti Hrachovka. Projekt je zatím v rovině plánu, nicméně netají se s připravenou koncepcí pro výstavbu energeticky úsporného domu s 26 luxusními byty. Místo se nachází napravo od serpentinek nad výběhem ZOO s africkou savanou.

Nedaleká chráněná kulturní památka usedlost Sklenářka na barevných svazích trojské kotliny. Zdroj: DESIGN arcom

Určitě jste si už za ty roky všimli, jak všichni developeři neustále vyzdvihují v rámci svých stavebních projektu okolní cennou přírodu a lokalitu, ale zároveň jí sami salámovou metodou pro zisk zabírají a de facto likvidují. Ta „bezcenná“ městská zeleň v okolí totiž výrazně zvyšuje exklusivitu bydlení pro potenciálních klienty i rodiny, a promítne se samozřejmě i do vyšší prodejní ceny nemovitosti.

Citace ze stránek JRD Development s.r.o.: „Okolí Troji nabízí kromě nadstandardního množství příležitostí k trávení volného času, také spoustu zeleně, a dobrou dopravní dostupnost autem, autobusem nebo přívozem. Majitelé nových bytů zde proto naleznou klidné a komfortní bydlení, kde si odpočinou od nejhoršího ruchu velkoměsta.“ Ano potvrzujeme, zatím to tak je. Jak dlouho to ještě vydrží díky zběsilému tempu zastavět každou zelenou plochu mezi domy vč. přírodního parku Drahaň-Troja, je ovšem otázkou.

 

 

Zrekonstruovaná usedlost Popelářka (5)

V uplynulých dvou letech se podařilo novému majiteli Zdeňku Zilvarovi velmi citlivě zrekonstruovat historickou usedlost Popelářku z roku 1755. Budova je kulturní památkou České republiky, proto veškeré kroky bylo třeba konzultovat s památkáři vč. nové šindelové střechy.

Usedlost Popelářku najdete na okraji Troje, kde s přilehlou 2ha vinicí na jižních svazích se jedná o nejmladší vinici v Praze. Přesto má už na kontě ocenění nejlepšího Ryzlinku rýnského z Čech. Výsledek je zasloužený, a jen odpovídá životnímu krédu poctivého vlastníka. Zajímavostí je, že v budově sídlil i Pomologický ústav vzdělávající vinaře a ovocnáře až do 30.let 20.století. Nejstarší instituci svého druhu v c. k. mocnářství vedl Karel Němec, syn Boženy Němcové.

 

 

V pražských lesoparcích odumírají jehličnany (6)

Současné odumírání lesních porostů v ČR je důsledkem změny klimatu a šíření podkorního hmyzu v posledních letech. Bohužel ani náš přírodní park Drahaň-Troja tomu nebyl ušetřen. Uschlé jehličnany se objevily v pásu od přírodní památky Velké skály až po oblast nad skleníkem Fata Morgána. Část už je označena značkovacím sprejem a připravena k pokácení městskou organizací Lesy hl. m. Prahy. Zbytek postupně odtěží Botanická zahrada.

Postupná změna podnebí přináší extrémní teploty a dlouhotrvající sucha s postupným poklesem hladiny spodní vody, vyšší noční teploty, kdy se stromy nestačí ochladit, a mírné zimy se slabou sněhovou pokrývkou. Oslabené stromy jsou pak lehce zranitelné a napadnuté podkorním hmyzem jakým je lýkožrout smrkový (kůrovec), houbami atd. Platí to bohužel i pro borovice, které byly dosud odolné vůči suchu. K jejich plošnému chřadnutí a následnému odumírání borovic může docházet i z více příčin.

Les je tak odolný, jak jsou odolné jednotlivé stromy, přičemž naopak odolnost stromu je do značné míry vytvářena jeho okolím, tzv. výstavbou lesa.

V každém případě, kde je vůle, tam cesta. Kde je cesta, tam je řešení. Za stávající dynamické změny klimatu se snažme proto hledat alternativní cesty k adaptaci lesních porostů a variace pro zachování lesů i v rámci metropole Hl. města Prahy.

Uhádnete, který způsob zpracování dřevní kulatiny je pro majitele lesů nejvýhodnější ?

a) zpracování na lokální pile

b) ponechání v lese, kde dřevní hmota se za 30 let rozpadne a zvýší živiny v půdě

c) zpracování na palivové dřevo do kotlů

d) prodej nezpracovaných kmenů do Číny, kdy se přepravují v námořních kontejnerech přes půl Světa

 

Návštěvnost parků a lesoparků v Praze je v době Covidu-19 enormní (7)

Slunečné jarní počasí v kombinaci se zákazem cestování způsobilo, že parky i lesoparky doslova praskají ve švech. Je to způsobeno i změnou životního stylu. Jen to dokládá, že obyvatelé hustě obydleného sídliště potřebují ve svém okolí městskou zeleň pro procházky, venčení pejsků, vycházky s dětmi, sportování nebo načerpání energie z přírody a slunce.

Obvyklá používaná fráze investorů v projektech akceptovaná stavebními úřady o „bezcenné“ městské zeleni, kterou zástavbou zhodnotí, tak dostává poněkud trhliny..

Tato podivná doba jen dokládá, že veškerá městská zeleň v rušné Praze má nevyčíslitelnou hodnotu. Plní funkce pro volnočasové aktivity a relaxaci Pražanů, uvolňování vody do krajiny, snižování teploty nebo zachytávání poletavého prachu, což konzumní krabice s hypermarketem, kterých je na počet obyvatel ČR už víc než dost, rozhodně neumí.

 

 

Byl podán podnět přeměny louky u Velké skály na stavební pozemky (8)

Místní obyvatelé i návštěvníci od nepaměti využívají tuto oblast chráněné přírodní památky Velké skály a okolí Trojské kotliny pro rekreaci, k procházkám, sportování, cvičení psů, pouštění draků i RC modelů. Mnoho z vás proto ani netuší, že v rámci restituce nebo spekulativních převodů tato plocha už dávno nepatří městu.

Kouzelná lokalita chráněné přírodní památka Velké skály s okolní loukou musí rozhodně zůstat v uceleném stavu nezastavěná i pro další generace obyvatel. Foto: Lukáš Pecháček FB Bohnice-Čimice-Troja

Podstatnou část louky o ploše 30.523m² (parcela č. 1110/1 k.ú. Troja) pod vrchem Velká skála vlastní neprůhledná společnost IMMO – 1, spol.s r.o. se základním kapitálem 200.000 Kč. Louka v Územním plánu Prahy je svou funkcí vedena jako NL (louky a pastviny – Trvalé travnaté kultury, solitérní porosty), což jí zaručuje určitou ochranu. Společnost s majiteli ze však podala podnět na změnu ÚP (č. P 36/2020), kde navrhla změnu z NL na OB.

Cílem je louku zastavět. Ilustrační obrázek výstavby exklusivního bydlení v Praze.

O této skutečnosti informoval obyvatele dne 10.3.2021 místostarosta pro územní rozvoj MČ Praha 8 Jiří Vítek. Předmětem návrhu společností IMMO – 1 je změna využití monofunkční plochy louky z NL (louky a pastviny – Trvalé travnaté kultury, solitérní porosty) na území čistě obytné OB – tedy stavební parcely.

K výše uvedenému schválila Rada MČ Praha 8 usnesení č. 0009/2020 ze dne 8.1.2020,, kde s návrhem nesouhlasí. Podnět byl zařazen do programu jednání VURM dne 9.3.2021, kde v podkladech bylo uvedeno negativní stanovisko Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a negativní stanovisko ÚZR MHMP, a bylo navrženo neschválení podnětu. Celá louka pod Velkou skálou je navíc v návrhu aktualizace č. 5 ZÚR vymezena jako enkláva otevřené krajiny. Protože březnové jednání VURM bylo zrušeno, věc není zatím rozhodnuta. Vedle toho Rada MČ P8 projednala vyjádření k tomuto podnětu znovu (usnesení č. 0107/2021 ze dne 10.3.2021). Podklady k jednání a obsah přijatého usnesení nebyl dosud zveřejněn. Držíme palce, aby se plocha jednou pro vždy stala nezastavitelná v rámci městského parku Trojské kotliny. Určitě se k tématu ještě vrátíme.

Již brzy můžete očekávat pokračování článku plného zajímavostí i z oblasti Botanické a Bohnic.


Správné odpovědi:  2c, 3c, 6d.  Blahopřejeme všem, kteří tipovali správně. Vaše iniciativa Proti-plotu.cz

Upozornění:

On-line prezentace investora JTH s.r.o. záměru II.verze Kauflandu se dne 9.3.2021 v CAMPu uskutečnila – nikoliv však na odkazu http://www.campuj.online. Informace určené pro veřejnost byly v březnovém čísle Osmičky (str. 6) uvedeny chybně.

Dle obdrženého vyjádření CAMPu celá prezentace proběhla velmi nestandartně, svým rámcem mimo nastavené parametry, i bez obvyklé účasti zástupce IPRu a dalších. Na skutečný on-line odkaz se přihlásilo 9 účastníků z řad investora a politiků. V každém případě se nejednalo o deklarovanou veřejnou prezentaci určenou pro obyvatele s možností klást dotazy.

Doplněné základní informace a foto z uvedené prezentace naleznete doplněné v článku.


Vážení sousedé, přátelé a návštěvníci nádherné Trojské kotliny,

ať jste patrioti, kteří v této nádherné lokalitě vyrostli, majitelé bytových jednotek nebo nájemníci, kteří si vybrali sídliště obklopené přírodou k založení rodiny a výchově další generace dětí, případně se Vám u nás jen líbí…  obracíme se na Vás všechny s žádostí o pomoc. Ani tentokrát to bez Vaší podpory nezvládneme!

Po třech letech klidu a ticha je teplický miliardář Třešňák zpátky s upraveným záměrem výstavby obchodního domu pro Kaufland ČR, který plánuje umístit přímo naproti hlavnímu vchodu do Botanické zahrady a v sousedství přírodního parku Draháň-Troja. Už jednou v roce 2018 jsme jeho projekt společně rozcupovali na kousky. Nyní, jistě poučen z chyb, je zpět se stále stejným rušným projektem zabaleným do dražšího balícího papíru.

Už při pohledu na obrázek je patrné, že umístěním tohoto trvale rušného objektu v sousedství zelené Trojské kotliny, kterou Pražané vyhledávají především pro naučné, relaxační a volnočasové aktivity, rozhodně nepřispěje k správnému naplnění principu územního plánování. Výstavba hypermarketu v této lokalitě zcela naruší její rozumný rozvoj a kvalitu života v ní.

Obchodní dům Kaufland s novou obslužnou komunikací (1.230 000 průjezdů aut/rok) vedenou přes chodník a pás izolační zeleně ZMK v majetku města je svým umístěním naproti chystanému vstupnímu areálu do Botanické zahrady v Troji, popřením opakovaně vyhlašovaných principů ochrany životního prostředí a zásad trvale udržitelného rozvoje Prahy. Obchodů v Bohnicích je již dostatek, a tak cena za vybudování dalšího nákupního centra s otevřeným zásobovacím dvorem v zeleném pásu je pro většinu obyvatel již neakceptovatelná.

Obyvatelé sídliště Bohnice na zdejším bydlení oceňují především klid, okolní zeleň a přírodu. V případě pochybných záměrů investoři velmi tvrdě narazí..

To se stalo i na jaře 2018, kdy díky ohromné podpoře obyvatel Bohnic a Troje, návštěvníků Botanické zahrady, všech městských institucí a mnoha význačných osobností, jsme společně dostali projekt OD Kaufland Troja v květnu 2018 do EIA _ tedy nařízeného posouzení vlivu stavby na životní prostředí a zdraví obyvatel. Investor JTH Trend s.ro. od té doby nedodal žádný upravený návrh se zapracovanými relevantními stovkami připomínek.

Předběžná vizualizace II. verze projektu 2021 neodpovídá zcela skutečnosti. Foto: investor JTH s.r.o.

Po třech letech ticha a příprav je teplický podnikatel Třešňák zpět s upravenou II. verzí projektu. Po předchozím fiasku se rozhodně poučili a upravili uspořádání. Přidali rovněž ve vizualizaci více zeleně s parčíkem, a oslovili s předstihem MČ Praha 8. Lze předpokládat, že přislíbili i finanční obnos v případě úspěšné realizace. Jak už ale mnohokrát v minulosti kontraverzní teplický miliardář Třešňák ukázal, mnohé sliby místním obyvatelům a radnicím zůstaly jen na papíře, kde po dostavbě už nikdy nebyly splněny.

Ilustrační foto. Dnes se už nenosí nosit peníze po kapsach, čímž byl pověstný v kuloaréch Magistrátu např. náměstek primátora MHMP JUDr. Hulinský (ČSSD)

Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z posledních velkých pozemků v okolí určeným k zástavbě, souhlasíme s obyvateli, že tomuto místu s ohledem na jeho polohu ve výjimečné lokalitě by prospěl komornější nízký objekt do 4 NP, např. bydlení pro seniory v kombinaci s parkem, sportovní objekt, nebo objekt navazující na BZ a ZOO, který by doplnil a zároveň pozvedl současné sídliště a navázal na okolní přírodu ke spokojenosti místních obyvatel i návštěvníků.

To, že se dá i v dnešní době postavit něco jiného než montovanou halu s rušnou komunikací, dokládá například architektonicky zdařilý projekt Residence Trilobit v těsném sousedství přírodní rezervace Prokopské údolí. Bohničtí obyvatelé dávají místo Kauflandu přednost projektu 4NP domova seniorů s parkem, který by byl skutečnou přidanou hodnotou pro celou oblast.

Pokud se i Vám nezdá záměr výstavby rušného obchodního domu Kaufland s 1.227 940 průjezdy automobilů/rok a otevřeným zásobovacím dvorem v těsném sousedství rezidentního bydlení Trojský vrch, přírodního parku a Botanické zahrady, rádi by jste se na cokoliv zeptali, požadujete v projektu úpravy nebo jej kategoricky odmítáte – připojte se k iniciativě Proti-plotu v boji proti tomuto zbytečnému záměru.

Již za dva dny máme první možnost dozvědět se aktualizované verzi více v rámci investorem pořádané on-line veřejné prezentace!

Prezentace záměru OD Kaufland proběhne z důvodu Covid-19 pouze on-line v úterý 9. března 2021 v 9:00 na stránce IPRu www.campuj.online. Dotazy pokládejte předem na telefonním čísle 727 983 009.

Co si teplický podnikatel p.Třešňák připravil pro obhájení výstavby permanentně rušného hypermarketu v okrajové klidové zóně sídliště? (Text přidán do článku dodatečně dne 9.3.2021)

II. verze záměru Kaufland 2021

Dle obdrženého vyjádření CAMPu prezentace záměru proběhla velmi nestandartně mimo nastavené parametry, a bez obvyklé účasti zástupce IPRu a dalších. Chybně uvedený odkaz na stránkách Osmičky způsobil, že veřejnost nenašla avizované on-line představení a nedovolala se ani na uvedený kontakt. Na skutečný on-line odkaz se přihlásilo 9 účastníků z řad investora a politiků. V každém případě se nejednalo o deklarovanou veřejnou prezentaci určenou pro obyvatele s možností klást dotazy.

 

Projekt obchodního centra Kaufland je doslova nalepen na hranici pozemku sousedního rozsáhlého bytového komplexu Trojský vrch s 695 byty. Z druhé strany domu už jedno takové OC pod okny ložnic stojí, a bylo důvodem odstěhování mnoha rodin z Bohnic.

Pár poznámek z 9.3.2021 prezentace developera JTH Trend s.r.o. k záměru stavby Kaufland                 (Zdroj: FB Martin Jedlička – zastupitel MČ Praha 8)

➡ dvoupodlažní stavba s výškou cca. 4NP domu
➡ na střeše restaurace s vyhlídkou
➡ oproti dřívějším plánům se počítá s parkem s vodními prvky a lávkami mezi komunikací a objektem
➡ dopravní připojení ze dvou stran:
⏺ z ulice K Pazderkám připojení pro osobní dopravu, navazuje na podzemní podlaží + parkoviště v úrovni terénu; parkovací místa jsou uvnitř objektu
⏺ z ulice Lodžská připojení pro zásobování navazuje na zásobovací dvůr
➡ chladící zařízení v úrovni 1. nadzemního podlaží budou odfiltrované od okolní bytové zástavby, aby co nejméně rušila okolní zástavbu provozem objektu
➡ objekt je navržen tak, že většina vzduchotechnických zařízení je uvnitř, aby na střeše bylo jejich množství minimální, kvůli hluku v blízkosti obytné zástavby
➡ dotaz k přerušení pěších cest k botanické zahradě: pěší cesty jsou částečně přerušeny tímto objektem, developer tvrdí, že se snažil napojit i několika můstky přes vodní plochu a vytváří tak určitou vazbu mezi sídlištěm a parkem, z nějž lze plynule navázat na Botanickou zahradu
Na závěr prezentace zazněla výzva k zaslání dalších dotazů na email:  info@jth.cz

Při pohledu na pravou stranu vizualizace vybetonované části je patrné, že v letních vedrech se z místa u hlavního vstupu stane další rozpálený teplotní ostrov na sídlišti, kde společně s emisemi projíždějících vozidel do/z garáží, nebude příjemné travit ani chvilku.

Tak jako vždy, i v tomto projektu najdeme vizualizace, které ve skutečnosti nebudou, případně neudržované prvky po otevření rychle zmizí. Vypíchnuty jsou věci jako restaurace na střeše nebo psí louka pro lepší image, a podstatné věci jako chybějící připojovací pruh, otevřený zásobovací dvůr, hluk z klimatizací, kde se budou otáčet kamiony, jsou zamlčeny nebo jen neurčitě specifikovány. Chceme proto vidět textovou část projektu.

Kdo je Jaroslav Třešňák?

Teplický miliardář a největší sponzor prezidenta Zemana, který se zaměřuje v ČR především na výstavbu několika desítek obchodních center a montovaných hal pro obchodní řetězce Kaufland, Lidl a další. Postavené jednotky následně obchodníkům většinou pronajímá. Nelze mu upřít, že je až neskutečně úspěšný nejen v domovských Teplicích. Jeho dosavadní praxe je však plná kontroverzí vč. zbourání Městských lázní, stavebních prací bez povolení, posudků na míru, nesplněných slibů, neúnavného tlaku na politiky, až po připravené směnky na milion(y) v případě úspěšné realizace projektu.

 

Na snímku generální ředitel skupiny JTH Jaroslav Třešňák. Zdroj: ČTK

Jak on-line prezentace probíhala už díky informacím od zastupitelů MČ Praha 8, víme. Zda zásadní připomínky zapracuje investor do projektu před podáním na stavební úřad, netušíme. V každém případě včas dáme vědět další navazující kroky, abychom měli přístup k dokumentaci s možností rozporovat nevhodná řešení jak ze strany investora JTH, tak i v kontextu s deklarovanou politikou Kauflandu ČR.

Nadnárodní společnosti obecně nepřebírají zodpovědnost za valnou většinu důsledků svého podnikání. Vystačí si s tím, co je legální. Co je nebo není morální, je většinou nezajímá. Zodpovědnost nepřebírá v mnoha ohledech ani stát.

Je to tedy na nás, patriotech, obyvatelích sídliště Bohnice a návštěvnících této ojedinělé lokality, abychom velmi hlasitě dali najevo: „děkujeme, ale o Kaufland v Troji opravdu nestojíme“!

Společně a koordinovaně máme šanci projekt výstavby OD Kaufland v sousedství rekreační a edukační plochy Trojské kotliny zastavit, případně požadovat eliminaci jeho negativních vlivů na místní obyvatele a okolí.

Včas Vám dáme vědět, co bude zapotřebí. Sledujte nás na FB a www.proti-plotu.cz

Děkujeme


 • Retrospektivní ohlédnutí do roku 2018

Stručný přehled dosavadních kroků iniciativy Proti-plotu:

1.) Zmapování názorů v rámci dotazníkového šetření ze všech cca 1.100 bytů v okolí, co si obyvatelé v místě zástavby přejí:

2.) Přes 96% obyvatel výstavbu dalšího OD Kaufland Troja odmítlo. Iniciativa Proti-plotu.cz proto zastřešila a podpořila boj obyvatel proti záměru umístění a realizace stavby Obchodního domu pro společnost Kaufland Česká republika v.o.s. v lokalitě Praha 8 – Troja.

3.) Následovala žádost adresovaná tehdejší prokuristce Kauflandu ČR Michaele Pfeiferové o osobní schůzku. Na jednání však přišli ředitel Jan Grüner (zodpovědný za realitní rozvoj společnosti) a prokurista Igor Kremla (právo a soulad s pravidly). Seznámili jsme oba s výsledky dotazníkového šetření a požádali je o zvážení stažení záměru výstavby hypermarketu z této lokality. Bylo nám řečeno, že nikdy nejdou proti vůli místních obyvatel, což se následně ukázalo jako liché tvrzení. Jako třešnička na dortu byla i vtipná situace, kdy se J.Grüner při zapisování názvu společnosti investora JTH tvářil, jako když nikdy o Jaroslavu Třešňákovi neslyšel. Jak jsme pak zpětně zjistili, byl 8 let jeho zaměstnancem a ředitelem, zodpovědný za výstavbu nových obchodních jednotek pro JTH Holding a.s. Nejspíše ve výhodném symbiotickém vztahu spolupracují i nadále.

4.) Právní cestou jsme napadli udělení výjimky na vyšší počet parkovacích míst, než povolují Pražské stavební předpisy. Stejně tak, že stavební úřad MČ Praha 8 své souhlasné rozhodnutí vůbec nezveřejnil na úřední desce úřadu. Další měsíce se nic nedělo. Zodpovědný úředník MHMP dokonce překvapivě do telefonu zalhal, kdy tvrdil, že své stanovisko odevzdal vedoucí ke schválení. Bylo proto úsměvné, když jsme neohlášenou osobní konfrontací Bc. Lietavce z právního odboru poněkud překvapili ve dveřích kanceláře s tím, že jdeme ohledně Kauflandu Troja. Jeho první vyděšený dotaz místo pozdravu zněl: „jdete za stranu podatele nebo žalovaného?“. Když uslyšel, že za stranu podatele, evidentně se mu výrazně ulevilo a byl opět ve své kůži. Lze jen spekulovat, jakému tlaku byl vystaven ze strany JTH.

5.) Prostudovali jsme 300 str. oznámení záměru obchodního domu Kaufland Troja s přílohami vypracované na zakázku zaplacenými odborníky. Objevili jsme mnoho závažných chyb, zkreslených dat i nesrovnalostí. Vše jsme zahrnuli do našeho nesouhlasného stanoviska.

5.) Podatelna Magistrátu zkolabovala pod náporem obdržených 545 nesouhlasných stanovisek. Odbor HMP posuzování vlivů na životní prostředí následně v květnu 2018 rozhodl, že projekt bude posuzován dle EIA, kde investor musí zahrnout do projektu všechny relevantní připomínky.

6.) Vytvoření znění petice proti výstavbě Kauflandu Troja s nastaveným cílem 10.000 podpisů. Za 2 měsíce sesbíráno cca 12.000 podpisů pouze v papírové podobě. Sběr byl do odvolání pozastaven. Petici proti výstavbě Kauflandu Troja podpořili i návštěvníci Botanické zahrady s více jak 20 zemí, a svůj podpis připojila i řada význačných a známých osobností. Stovky archů ve dvou plných šanonech předány na podatelnu Magistrátu hl. m. Prahy.


 

Co měl investor původně v plánu :

 • Plánované zahájení výstavby 2018
 • Otevření 2019
 • Vykácení veškeré vzrostlé zeleně na pozemku Na Pazderce
 • Odvoz 42.000 m3 zeminy cca 60x náklaďáky denně
 • Výstavba dvoupatrové bedny o rozměrech 82 x 45x 12.5 m s parkovacími 239 místy v podzemí
 • Vybudování obslužné 9 metrů široké silnice vedené přes chodník a pás zeleně v majetku hl. města, s napojením na ulici K Pazderkám

Obrázek ze studie investora _ vypočtené zatížení oblasti poletavými mikročásticemi prachu po očekávaném zahájení provozu OD Kauflandu v roce 2019.

Negativní vlivy OD Kaufland na místní obyvatele i návštěvníky Trojské kotliny vycházejí z dat v původním projektu:

 • 56 zdrojů hluku v rozmezí 58-73 dB trvale umístěných na střeše a stěnách objektu, v noční dobu se předpokládá provoz 23 zdrojů kolem 55-70 dB
 • 3 střešní výdechy na odvod znečištěného vzduchu z prostoru garáží
 • 2 zdroje hluku na střeše kiosku před hlavním vchodem
 • Ještě větší letní vedro v bytech přes den i v noci s ohledem na vykácení souvislé zeleně a nahrazení tmavě šedivou plochou velké bedny akumulující sluneční záření
 • Dieselagregát 800 kVA, který je třeba 1x týdně na 10 min testovat, 1x ročně pak po dobu 1hod. Odvod spalin vyveden do boční fasády objektu
 • Otevřený zásobovací dvůr s dvěma nákladními rampami přímo pod okny bytového domu Trojský vrch, jižního rohu domu Hnězdenská a domů Lublinská
 • Podzemní vsakovací nádrž na nebezpečné látky pod zásobovacím dvorem
 • 2 elektrické lisy s hlučností 95 dB umístěné na venkovním dvoře v provozu 2-3hod denně, kontejnery na veškerý směsný odpad z Kauflandu
 • Trafostanice 1250 kW s nepřetržitým provozem a tónovou složkou jen 20 m od oken obyvatel
 • 1 227 940 průjezdů aut za rok přes dosud bezpečný chodník a izolační pás zeleně, kde jste mohli pustit seniory, děti a psy bez dozoru
 • Odstranění části zeleného pásu podél rušné ulice K Pazderkám, u budovy ořez na ½ výšku 120-150cm, aby bylo lépe na Kaufland vidět
 • Natáhnutí ještě více středočeských automobilů z tunelu Blanka přes Troju do oblasti sídliště Bohnice
 • Přiznané zvýšení znečištění ovzduší škodlivými spalinami a prachovými částicemi jak ze stavby, kde nevylučují překročení povolených limitů chránících zdraví obyvatelstva, tak i z denního provozu OD Kaufland Troja 7dní v týdnu
 • Přiznaná vyšší hladina hluku během stavby, kde i po připočtení hodnoty +15 dB nevylučují překročení povolených limitů chránících zdraví obyvatelstva
 • 24minut Vašeho života každý rok.. i tak ve studii vyhodnotili nepříznivé vlivy umístění stavby OD Kaufland Troja na dotčené obyvatele z okolí

 

Ohlednutí za rokem 2020

Dovolte nám touto cestou poděkovat všem za podporu a pomoc, díky které i přes složité období občanská iniciativa Proti-plotu.cz neustala ve svých aktivitách. Loňský rok – s magickým letopočtem ve znamení kovové Krysy, symbolizoval v čínské mytologii aktivitu a činorodost. Té jsme si nakonec paradoxně užili všichni více, než bychom si přáli. Doufáme jen, že první znamení v čínském horoskopu zahajující nový cyklus neovlivní dalších 12let, jak se traduje.

Přes všechnu počáteční nejistotu a následná omezení, to byl rok rozmanitý a náročný i s ohledem, že veškeré aktivity děláme ve svém volném čase. Utekl však mnohem rychleji než ty předchozí. Jsme rádi, že přes několik aktivních projektů jsme si vždy našli čas a pomohli dalším obyvatelům ve složitém boji s developery bezplatným poradenstvím, předáním kontaktů nebo zpracováním podkladů. Stejně tak, jako už tradičně, nezapomněli jsme podat pomocnou ruku těm nejpotřebnějším. Ale pěkně od začátku..

 

Projekt instalace odpadkových košů do přírodního parku

S ohledem na opakované uzavření venkovní expozice Botanické zahrady v rámci nařízení Vlády ČR proti šíření Covid-19, byl v uplynulém roce okolní vzrostlý lesík více než jindy výrazněji využíván k volnočasovým aktivitám obyvateli 33.000 sídliště Bohnice, tak i dalšími návštěvníky Trojské kotliny. Přesto zde nenaleznete jediný odpadkový koš. Odpadky po nepřizpůsobivých občanech jsme několikrát posbírali, ale chybělo nám systémové řešení.

Zvolili jsme venkovní odpadkový koš Trio v ceně 9.900 Kč bez DPH umožňující třídění odpadu.

Když jsme na začátku roku obdrželi tip na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy, neváhali jsme. Přes vcelku složité podmínky byl za 24hod vypracován kompletní projekt na osazení chybějících odpadkových košů do oblasti přírodního parku Draháň-Troja s aktivním zapojením iniciativy, sousedů a BZ.

Získali jsme k záměru kladný souhlas všech vlastníků pozemků až na jeden, odbor správy majetku hl. m. Prahy. Přes veškerou snahu a 12hod úsilí jsme pohořeli na komisním přístupu magistrátní úřednice. Jejich kladný souhlas jsme nakonec obdrželi po 3 týdnech, kdy už nám byl k ničemu. Jsme však rozhodnuti tento projekt dotáhnout do konce se zapojením Magistrátu hl. m. Prahy.

 

Covid-19

Za 10 let ochrany městské zeleně jsme se museli naučit efektivně pracovat se zdroji a ohromným množstvím odborných informací. Když se objevili první zmínky o šíření nového koronaviru, začali jsme podrobně sledovat a vyhodnocovat veškeré informace ze Světa o nemoci Covid-19, která nekorespondovala s váhavým politikařením WHO a laxním přístupem Vlády ČR.

Když na začátku února ministr Vojtěch s odborníky tvrdil, že: „riziko rozšíření epidemie na našem území je velmi nízké a nemáme podmínky k tomu, aby se tady virus udržel“, včas jsme zajistili nákup ochranných pomůcek a dezinfekce.

Obrátili jsme se i na ministry vnitra a zdravotnictví, stejně jako na odbor hl. hygienika. Bohužel všichni podcenili vážnost situace vč. opakovaného přehlížení nabídek od českých výrobců. To se následně projevilo během „první vlny“, kdy zdravotníkům v první linii šili látkové roušky obyčejní lidé.

Z osobního přesvědčení jsme osobně předali na centrále Zdravotnické záchranné služby Praha v Korunní alespoň pár respirátorů FFP3 s čokoládami. Kolegové pak např. podpořili napečenými buchtami zdravotníky v Hradecké nemocnici atd. Celý národ, tedy až na vrcholné politiky zajímající se spíše o vlastní PR, se efektivně zapojil do pomoci. Veškeré dostupné poznatky jsme následně shrnuli do manuálů nejčastějších příznaků i jak se chránit, pro veřejnost. Prakticky i po roce a nových studiích lze tyto informace stále aplikovat.

 

Troja Horizons

I v roce 2020 usiloval miliardář Sehnal o výstavbu BD Troja Horizons na zelených pozemcích vedle polikliniky. Stres a obavy obyvatel z Pomořanské tak trvají už neskutečných 12let. Jedná se o sousedy bydlící na sídlišti Bohnice od jeho vzniku přes 40let.. tedy často dnes již v pokročilém věku s omezenou pohyblivostí. O to více se nehodlají smířit se ztrátou jediného výhledu z bytů do zeleně a na slunce, přestože stojí proti výrazně silnějšímu soupeři.

V rámci stavebního úřadem vydaného oznámení o zahájení stavebního řízení a nařízení ústního jednání se podařilo posunout termín ústní jednání o necelý měsíc na 15.12.2020 a pomohli jsme účastníkům řízení i vypracovat připomínky. Zároveň dále pevně věříme v řešení v politické rovině, kde se v celé věci aktivně angažuje MČ Praha 8.

 

Hnutí Duha

Připojili jsme se ke kampaním hnutí Duha za záchranu lesů v ČR napadených kůrovcem, kde spatřujeme naději ve výsadbě různorodější skladby lesního porostu s obnovenou funkcí zadržování a postupného uvolňování vody do krajiny. K tom se váže i změna myšlení, šetrnější těžby s vlastními zpracovatelskými závody bez nutnosti posílat dřevo do Číny. Než les vyroste trvá 50-100let, proto pokud chceme zachovat lesy v České krajině i pro naše děti a být připraveni na změnu klimatu, je čas na změny již nyní.

Monokultury lesů v posledních letech vyčerpané letními vedry s nedostatkem srážek a zimami bez sněhu, se v Jeseníkách staly snadným soustem pro lýkožrouta smrkového. Odkud se na vlacích a kamionech rozšířil do celé ČR a snížil cenu dřeva pod zpracovatelské náklady.

Rovněž z pohledu hospodaření se zemědělskou půdou není situace dlouhodobě únosná. Proto jsme se obrátili na ministra zemědělství. S přesahem pro budoucí generace je potřeba pustit se urychleně do řešení restů z předchozích let, k čemuž lze efektivně využít i dotaci 200mld Kč z EU fondů. Ty by měly byt transparentně nasměrovány do skutečně udržitelného zemědělství: do zlepšení stavu naší půdy, do zeleně a života v krajině a do podpory ekologického zemědělství a další udržitelné zemědělské praxe.

Nadměrné používání toxických pesticidů v České krajině je oproti Rakousku až 3x násobné. Pole se od 90. let stříká na jaře pro zahubení všeho živého, dále těsně před sklizní herbicidními glyfosáty, aby zralá pšenice uschla a snadněji se sklízela, a často ještě na podzim místo zaorávání. Nelze se proto divit, že stopy mnoha pesticidů jsou už součástí spodní vody, a nalezneme je i v balení kojenecké vody pro miminka a bylo objeveno v 31 z 45 cereáliích pro děti..

 Bodů, kterých je třeba okamžitě řešit je nespočet…  a to je jen špička ledovce:

– omezení výstavby skladů na kvalitní orné půdě
– zničená pole hnojivy, pesticidy a těžkou technikou
– nesmyslné pěstování řepky do biopaliv
– plošné pěstování nevhodných plodin
– pesticidy ve spodních vodách vč. kojenecké vody
– sucho a (ne)hospodaření s vodou v krajině
– stárnoucí ovocné sady, které postupně zanikají
– úhyny včelstev
– omezení živočišné produkce v ČR
– minimální podpora malých regionálních zemědělců..

Bez zdravých lesů není voda v krajině tzn. ani na polích. Je na čase, aby si to politici střídající se na židli ministra zemědělství konečně uvědomili.

0

Lanová dráha Podbaba – Troja – Bohnice

Pokračující projekt hl. m. Prahy rozdělil obyvatele i členy iniciativy v názoru, zda záměr lanovky za cca 2.5- 3mld Kč je pro obyvatelé Bohnic skutečným přínosem, či danajským darem. Část obyvatel nedá dopustit na výjimečnost umístění hustě obydleného sídliště s izolovanou polohou na skále obklopené zelení v relativním klidu, a přitom s dostatečným propojením na metro pomocí autobusu za 7min.

Jiní preferují o 15min rychlejší trasu na Prahu 6 lanovkou za cenu vyššího ruchu v Bohnicích, výstavby vícepodlažního parkoviště pro automobily Středočechů a víkendových návštěvníků ZOO, sloupy s kabinkami na rekreační zónou Na Farkách, zavedení modrých zón na sídlišti Bohnice, nebo pohybující se kabinky v intervalu 32s před okny bytů každý den v týdnu do 22:00hod. Názor na projekt si musí každý udělat sám.

Vizualizace nástupní stanice lanovky se strojovnou v Bohnicích. V plánu je i schválené přivedení TRAM trati do Bohnic – v první fázi z Kobylis a následně s propojením na Prahu 6.

V každém případě jsme si nastudovali celý projekt lanové dráhy a našli v něm veliké množství nepřesností, zavádějících údajů i nevyjasněných otázek, které jsme zahrnuli do našich námitek zaslaných na odbor životního prostředí MHMP. Díky několika stovkách připomínek záměr spadnul do EIA a bude posuzován s ohledem na vliv na životní prostředí a obyvatele. Rovněž byla nařízena SEA, které stanoví rámec pro budoucí povolení záměrů v uvedené oblasti.

 

Zastřešení venkovního skladovacího prostoru společnosti BILLA v OC Krakov

Dlouholetý nevyhovující stav otevřeného zásobovacího dvora prodejny Billa, který svým vzhledem i omezenou funkčností skladování čerstvých potravin nezapadal do koncepce revitalizovaných veřejných prostor sídliště Bohnice, stejně jako sloganu „přesně podle mého gusta“, je už minulostí.

Jsme rádi, že slib, který jsme dostali od generálního ředitele společnosti Billa pana Jaroslawa Szczypka, a potvrdilo jej i vedení společnosti Krakov Holding a.s., byl zrealizován přes současné složité aktuální období. Pevně věříme, že bude přínosem pro všechny zúčastněné strany …třeba časem se ještě zazelená i střecha.

 

Vraky v ulicích

Uvítali jsme právní změnu legislativy, která městům konečně jasně definovala pojem vraku a zavedla i pojem odstavených silničních vozidel v rozporu s právními předpisy nebo technicky nezpůsobilých k provozu na pozemních komunikacích. Jak bylo prezentováno i primátorem hl. města Prahy Zdeňkem Hřibem, po nezbytných úkonech je konečně možné odtáhnout vrak z místa a vrátit do oblasti cenná parkovací místa, která denně chybí i na sídlišti v Bohnicích.

Zadali jsme proto dne 12.8.2020 do systému na https://www.sshmp.cz/sluzby/nahlaseni-vraku/ pokusně 7x vraků v Bohnicích s fotkou a veškerými požadovanými informacemi. Potěšila nás obratem obdržená informace, že zhruba do týdne na místo vyjede služba. No dnes je to už 5 měsíců a až na jeden Opel v Hnězdenské, který dle všeho majitelka nechala odtáhnout sama, všechny vraky jsou stále na svých místech. Nabízí se tedy otázka, zda to bylo v Praze opravdu legislativou, nebo je výnosnější dál sledovat kamery MP a do pár minut odtahovat pojízdná auta návštěvníků z osvědčených pastí?

 

Trojský park s revitalizací Císařského ostrova

Nový park Trojská kotlina poskočil zase o kousek blíže ke své realizaci. Cílem zpracovaného projektu IPRu hl.m. Prahy je vytvořit nové rekreační plochy pro Pražany v zanedbaných částech ostrova s důrazem na zachování/vytvoření přírodních ploch pro místní živočichy, rostliny a ptactvo.
S ohledem, že iniciativa Proti-plotu společně s MČ Troja a dalšími je součástí pracovní skupiny, získali jsme pro naše sousedy v roce 2020 možnost celý projekt detailně poznat, ale i přidat své tipy, nápady a připomínky k zapracování v rámci on-line dotazníku.

 

Dana Zátopková

Bohužel loňský rok přinesl i smutnější okamžiky, když odešla skromná, ale duchem i srdcem neuvěřitelná dáma, která i přes pokročilý věk se zajímala o své okolí, historické fotky děvčat v moravských krojích, a nikdy nezapomněla na své kamarádky.
Bylo nám ctí poznat Danu Zátopkovou osobně v rámci kampaně proti Kauflandu v Troji. Patřila k lidem, u kterých jejich ztráta bolí a vykouzlí slzičku v oku. Pevně proto věříme, že je opět šťastná po boku svého manžela tam někde nahoře.. 
🌹
0
0

Kačenka Podrazská, Dětský domov Racek nebo mladá rodina s dětmi, která přišla po požáru o vše

Iniciativa Proti-plotu vedle ochrany městské zeleně v Troji, už několik let podporuje i lidi kolem nás, kteří potřebují pomoc. Nezapomněli jsme proto ani v roce 2020 na šikovnou a statečnou Kačenku. S ohledem na ukončení sběru víček jsme rádi předali s malými dárky i obnos ve výši 3.500Kč na rehabilitace, které jí pomáhají žít lepší život.
6
Jsou to malé krůčky a veliké úspěchy, které jsou pro zdravé děti samozřejmostí. Proto pokud by někdo ze čtenářů rád podpořil Kačenku i třeba symbolickými 50-100kč, budeme rádi. Už mnohokrát jsme se přesvědčili, že pokud se obyvatelé Bohnic a Troje spojí pro dobrou věc, dokáží společně obrovské věci. Číslo účtu je: 115-0512490277/0100
V ochranných prostředcích s ohledem na Covid-19 jsme navštívili alespoň jeden dětský domov Racek, kde jsme předali paní ředitelce vánoční šek a malé dárky. Těšíme se, až s dětmi budeme moci opět vyrazit na nějaký ten společný výlet.

A do třetice k nám přes FB Bohnice-Čimice-Troja doputoval zprostředkovaný příběh mladé rodiny s dvěma malými dětmi (6 a 7let), kteří přišli během pár minut o všechno díky požáru jejich bytu. Po ověření příběhu na stránce HZS hl. m. Prahy a zjištění adresy na Google maps z jedné fotky jsme dali dohromady pár věcí do začátku, a ve stejný den vše předali překvapené rodině.

Jsou to všechno věci, které naplňují a jsou skutečným smyslem života.., i když se jedná pouze o maličkosti v kontextu všedních dní.

 

Slovo závěrem

Městská zeleň v okolí domovů je to nejcennější, co mají Pražané k dispozici.

I v letošním roce 2021 chceme být spolehlivým partnerem, který chrání to nejcennější, co Pražané v okolí svých domovů mají, tedy městskou zeleň. Proto podporujeme to, na čem v životě záleží. Nejen naše společné cíle, sny a přání, ale i lepší svět okolo nás s přesahem na budování pevných sousedských vztahů. Děkujeme za Vaší podporu.

Zachumelené krmítko s početnou návštěvou nejrůznějších opeřenců má v idylických představách o zimě své nezastupitelné místo, zvláště pak na sídlištích, kde svým způsobem spojuje obyvatele s okolním životem a přírodou.

I takhle může díky kreativnímu přístupu vypadat krmítko vyrobené z kartónového kolečka vyplněné lojem a semínky.

Ptáci, kteří neodletěli na podzim na jih a zůstávají zde, potřebují přes zimní měsíce naši pomoc, aby mohli bez větších problémů přežít. To je velice důležité zvláště v době, kdy venkovní teplota klesne pod -5´C a krajina je pokryta souvislou vrstvou sněhu, případně jsou husté mlhy nebo padá sníh s deštěm.

Pokračovat ve čtení

Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy (oddělení posuzování vlivů na životní prostředí), na základě obdržených 169 připomínek dne 23.11.2020 zveřejnil rozhodnutí, že záměr lanové dráhy Bohnice-Troja-Podbaba bude posuzován dle EIA. Obyvatelé a instituce ve stanovené zákonné lhůtě v květnu správně poukázali, že dodaná dokumentace obsahuje veliké množství nejasností, chyb, opomíjení zásadních faktů, nezahrnutí parkovacích domů, i vynechání variantního řešení.

Jsme rovněž rádi, že se úřednici přiklonili k požadavku, aby byla zpracována SEA (nadřazená nad EIA) pro možné kumulace a synergie vlivů s vlivy jiných záměrů realizovaných, povolených, připravovaných a uvažovaných. Proces SEA tak stanovuje rámec pro budoucí povolení záměrů v okolí, aby se eliminoval negativní vliv na životní prostředí a veřejné zdraví obyvatel.

Pokračovat ve čtení

Připravili jsme pro Vás souhrn toho nejzajímavějšího za letní měsíce. Zastavte se na chvilku a třeba s šálkem kávy si přečtěte, co je v našem okolí nového. V článku se dozvíte o aktuálních informacích k lanovce, zastřešení skladu Billy v OC Krakov, zahradě snů vedle hřbitova, zajímavostech z Troje, konci uhlí v Praze, nebo také o potupném odvolání miliardáře Sehnala z postu místostarosty Letňan.

Kdo strávil léto mimo Prahu, udělal nejlíp. Svěží zážitky z prázdnin, tajuplná dobrodružství z prozkoumávání starých půd a kůlen, dopolední snídaně v zahradě, horko z rozpálených žlutých pouští či výpravy do zelených oáz plných voňavých letních plodů dodaly tolik potřebnou energii do dalšího školního roku. Níže už najdete vše, co Vám přes léto uniklo 🙂

Pokračovat ve čtení

Pojďme se společně podívat detailněji na záměr, který připravuje hlavní město Praha. V následujích řádcích zjistíte vše o záměru, který přivede s lanovkou do Bohnic i větší dopravní ruch, parkující automobily cestujících, prodlouží intervaly autobusů a může být důvodem pro zavedení modrých zón na sídlišti. Týká se to tedy nepřímo všech obyvatel sídliště Bohnice.

V rámci aktuálně probíhajícího zjišťovacího řízení EIA je nyní ta správná chvíle požadovat případné úpravy projektu, dořešení nevyřešených otázek nebo jeho celkové přehodnocení.

Každá mince má dvě strany, proto i projekt lanovky má bezesporu vedle negativních aspektů i ty pozitivní, jakým je přímé a rychlé propojení s Prahou 6 a ZOO. Je tedy na radnici MČ Praha 8 a obyvatelích, aby zasláním relevantních připomínek byly stanoveny hranice a jasné podmínky pro posuzování stavby lanovky na životní prostředí a veřejné zdraví.

Pokračovat ve čtení

Od pondělí 20. dubna 2020 si můžete opět vyzvednout na pokladnách Botanické zahrady Troja Vaší roční sousedskou permanentku. Ty jsou vydávány od roku 2011 společně s vybudováním 4x samoobslužných vstupů v rámci dohodnuté kompenzace pro místní obyvatele, za trvalé oplocení lesoparku s vyhlídkou.

Kdo má nárok na sousedskou permanentku ?

Pokračovat ve čtení

Stejně jako většina příspěvkovkých institucí, i Botanická zahrada v Troji musela dočasně dne 13.3.2020 uzavřít své expozice s ohledem na nařízení Vlády ČR v rámci zpomalení šíření koronaviru.

Rozkvetlá Japonská zahrada v Troji už čeká na své návštěvníky. Foto: BZ

Pro obyvatele Bohnic a Troje je proto potěšující zpráva, že již od pondělí 20.4.2020 budou venkovní expozice znovu pro veřejnost otevřeny za uvedených preventivních pravidel:

👉 Do zahrady bude možné vstoupit pouze hlavními vstupy s pokladnou (z ulice K Pazderkám, Nádvorní a u zastávky MHD Kovárna). Samoobslužné vstupy budou až do odvolání mimo provoz


👉 Pro platbu vstupného je vhodné používat bezkontaktní metodu

Pokračovat ve čtení

Pro sousedy z Kobylis: stavební úřad MČ Praha 8 – odbor územního rozvoje a výstavby, vydal ROZHODNUTÍ o umístění stavby „Rezidence Rolnická“

Jak je z fotky prezentovaného projektu patrné – v místě, které je klidovou zónou pro okolní obyvatele a rozhodně nebylo nikdy určeno pro bytovou zástavbu 🤨

Rozhodnutí bylo zveřejněno 16.4.2020 na el. úřední desce s 15denní lhůtou (respektive 15+14!) pro případné odvolání. Ano je to legální, zatímco všem ostatním účastníkům řízení je rozhodnutí zasláno poštou, dotčení obyvatelé si musí bohužel permanentně hlídat úřední desku… Je však s podivem, že v počátku stavební úřad nebral sousedy jako účastníky řízení, přestože dle zákona § 109 zákona č. 183/2006 Sb. na to mají nárok!

Pokračovat ve čtení