Iniciativa Proti-plotu se i letos velmi ráda připojila do celorepublikové úklidové akce Ukliďme Česko, jejímž cílem je aktivně bojovat proti černým skládkám a nepořádku v českých městech, vesnicích a přírodě. S ohledem na předpověď počasí jsme si zvolili raději slunečné pondělí. Probouzející se jarní příroda byla impulsem se zapojit.
Naštěstí pro zvířátka stále existují desetitisíce dospělých a dětí, kteří rádi vidí město a přírodu kolem svých domovů bez povalujících se odpadků. A protože to dělají zdarma a z osobního přesvědčení se skutečným nasazením, patří jim rozhodně velké poděkování a respekt.

Uklizená příroda vypadá mnohem lépe a je i zdravější, než kdyby byla plná rozkládajících se odpadků a pohozených plastů.
V rámci iniciativy Proti-plotu jsme se proto už potřetí pustili do úklidu zeleného pásu naproti Botanické zahradě o ploše cca 12.600 m² pokrytém bujnou vegetací vzrostlé náletové zeleně.

Od roku 2016 zde usiluje teplický miliardář Jaroslav Třešňák o výstavbu rušného OD Kaufland s otevřeným zásobovacím dvorem. Obyvatelé s politiky pro změnu už 6let dělají vše co mohou, aby kontraverzní záměr zastavili.
Příroda si zatím za uplynulých 40let bez ohledu na probíhající proces EIA postupně přeměnila odkladiště stavebního materiálu na prostředí lesního typu, které dnes plní nezastupitelnou roli v sousedství hustě obydleného betonového sídliště Bohnice. V posudku „Natura 2000“ to potvrdil i RNDr. Tomáš Kuras, Ph.D., když uvedl: „předmětná plocha se postupně stala prostředím lesního typu, a tak může plnit ekologicko-stabilizační funkci pro navazující urbánní zástavbu sídliště Bohnice (viz. stínění bytové zástavby od provozu na komunikacích, klimatizační funkce apod.)“.

Tuto funkci předmětný pozemek opravdu plní a jeho význam vzhledem ke zhoršující se klimatické situaci je nenahraditelný.
Je i domovem chráněného ptactva a živočichů. Kácení stovek vzrostlých stromů na jednom z mála ostrůvků zeleně Bohnického sídliště by bylo proto v rozporu s ekologickou udržitelností tohoto urbanistického celku. Navíc je třeba připomenout, že velká část sousedního lesoparku – jediné rozsáhlejší sídlištní zeleně, byla v minulosti oplocena Botanickou zahradou a následně výrazně redukována. Další úbytek zeleně v sousedství rozpáleného betonového sídliště není proto vhodný.

Láska k místu, kde jste prožili své dětství a první dobrodružství ve Vás už zůstane a s nostalgií pak provází celý život.
Starousedlíci s věkem +70 si velmi živě pamatují období cca 45let nazpět, kdy se přistěhovali na nové sídliště Bohnice postavené dle projektu arch. Havránka. V místě se tehdy nacházela jediná prodejna potravin v podobě dřevěné boudy u Krakova a kolem nových paneláků byly jen hromady stavební suti, bláta a betonových panelů. Mnoho keřů a stromků si tak obyvatelé vysadili sami. Dodnes proto nedají na bydlení v Bohnicích obklopené zelení dopustit, a to platí i pro následující generace dětí.

Pohled na Lodžskou, NC Krakov a budoucí polikliniku Mazurská kolem roku 1977. Foto: FB Bohnice-Čimice-Troja
Pokud v místě má jednou stát nějaký stavební záměr, tak se skutečnou přidanou hodnotou pro obyvatele a respektující sousední přírodní lokalitu Přírodního parku a Botanické zahrady. Nikoliv další zbytečné rušné místo generující permanentní hluk, emise a přivádějící do celé oblasti další individuální dopravu do celé oblasti.

Podklady ze studie investora JTH – vlevo současný stav // vpravo po otevření rušného hypermarketu. Například tyto obrázky znázorňují koncentrace rakovinotvorného a mutagenního uhlovodíku BENZO(a)PYRENU poškozující DNA.
Dnes velké množství bytů na sídlišti obývají i krátkodobí nájemníci a anonymní cizinci, kteří logicky už nemají k přechodném bydlišti vybudovaný osobní vztah. Zvyšuje se tak nepořádek v domech, tak i v jejich bezprostředním okolí, což potvrzuje každé SVJ. Je tedy vcelku jedno, zda se jedná o centrální náměstí u Krakova nebo zmíněný zelený obdélník.

Naposledy jsme celý pozemek uklidili na podzim 2022 a bylo už evidentní, že nastal nejvyšší čas akci zopakovat.
O pozemek se teplický miliardář v posledních letech moc nestaral.. ale ruku na srdce, ani ty odpadky nejsou jeho a není proto důvod, aby je jako vlastník uklízel. Město to také neudělá, takže bylo na nás, abychom si vyhrnuli rukávy a pustili se do práce. Jako zkušení houbaři jsme už věděli, co v jaké části pozemku asi najdeme.

Uvedený dotyčný rád zanechává mezi kořeny prázdné plechovky od piva zn. Kozel a Starobrno, vč. krabiček od jídla. Museli jsme se proto smát, když jsme na jedné z nich objevili azbukou nadepsané jeho jméno.
Letos k našemu překvapení ovšem zcela zmizely plechovky od energetických nápojů Wolf – nejspíš stojí moc peněz nebo se dotyčný odstěhoval, ovšem takový Herr Haschlerka pohazuje dál modré igelitové papírky od bonbonů všude po okolí. Snad bude mít brzy aspoň zubní kaz 🙂
Na pozemku nebyl objemný odpad ani žádné injekční stříkačky. Až na nález jednoho masivního vařiče na 220V a překvapivých 10kg eidamu v modrém pytli, to byla klasika. Připravili jsme i tajnou mapu, kterou jsme se rozhodli nakonec zveřejnit. Vede totiž k ohromnému bohatství.
1.) Rum * na východní straně v sousedství dvou laviček Lublinská nacházíme pravidelně pohozené desítky zašroubovaných skleněných lahví od vodky a rumu.
2.) Plasty a igelit * na severní straně podél bytového komplexu Trojský vrch je vždy velké množství igelitů a plastových obalů zanesených větrem z přeplněných kontejnerů na směsný odpad.
3.) Bílé zlato a hliník * v jižní časti pozemku se pak nachází obrovské ložisko hliníku a bílého plechu, které se obnovuje a přibývá. Pokud dojde na zálohování plechovek, jedná se doslova o zlatý důl.

Náš objev výskytu ložiska drahých kovů potvrdily i vrty v rámci geologického průzkumu 🙂 Pravděpodobně nám investor ještě poděkuje, že se s výstavbou hypermarketu neukvapil.
Zkušenosti z úklidu skládek jak u nás, tak v zahraničí, hovoří o velmi malé míře recyklace sesbíraných odpadů. Je to dáno jednak širokou škálou odpadů, které se v přírodě nacházejí, a především velkou mírou jejich znečištění, takže jsou pro recyklaci většinou nevhodné.
Jak už nás v rámci iniciativy Proti-plotu sousedé znají, jdeme vždy za nastaveným cílem, dokud toho není dosaženo. Proto neztrácíme čas zbytečnou diskuzí na FB ale raději uděláme, co je zrovna potřeba. Nalezený obrázek s heslem Let´s go tak pěkně vystihnul příjemnou 3hod akci na čerstvém vzduchu, díky které někteří z nás zase zapnou knoflík u kalhot.
Možná teď 3.3% obyvatel namítne, že kdyby tam byl ten rušný hypermarket s parčíkem, tak se vše vyřeší.. Kdepak, spíše naopak. Podobná místa s vysokou koncentrací obyvatel přitahují ještě více jako magnet nepřizpůsobivé bezdomovce a podivná individua, kteří pak v okolí posedávají celý den, dělají nepořádek, obtěžují kolemjdoucí a cucají pivo v akci. Najdete je u obchodů, v okolí MHD i v centru města. Stačí se jen rozhlédnout v nejbližším našem okolí.

Zastávka autobusové linky č.177 Lodžská v centru Bohnic před OC Krakov. Pokud jsou k tomu i pod vlivem alkoholu nebo drog, je lepší se jim v rámci bezpečnosti vyhnout a nereagovat.
V loňském roce se nám podařilo se správou bytového domu Trojský vrch dojednat doplnění bytelné branky na čip. Tím se vyřešil letitý problém, kdy bezdomovci dnem i nocí roztrhávali všechny zavázané pytle s odpadky, aby se v nich mohli dál přehrabovat. Pak stačilo, aby zafoukal silný vítr, a volně položené igelity a obaly z popelnic letěly do okolí. Takže i malý krůček je úspěch v problematice, s kterou si pořádně neví celé roky rady ani hl. město Praha.

Dnes je situace výrazně lepší. Pokud jsou ale popelnice přeplněné jako v pondělí dopoledne, plasty a igelity si najdou cestou pod ohradou nebo přelétnou přes a skončí opět v okolní zeleni.
Uzamčením ohrady s popelnicemi se stav zlepšil o 90%, pytle s odpadky jsou zavázané, a bezdomovci se přesunuli jinam. Ovšem stále při přeplněných kontejnerech vypadlé lehké plasty a mikrotenové sáčky vítr roznáší do okolí. Předali jsme podnět hned v pondělí předsedovi SVJ s požadavkem na řešení tohoto letitého problému vč. návrhu na zajištění pravidelného úklidu přilehlého okolí. Obyvatelé platí dost, aby měli tyto služby v rámci domu vyřešené a nemuseli se stydět za cizí nepořádek.

Uklizený pozemek opravdu prokouknul a nezůstal tam ani papírek. Probouzející se příroda má tak opět svůj prostor.
Pokud Vás tento článek inspiroval, máte stále možnost se přihlásit ať už jako organizátor vlastního úklidu, nebo si najít nahlášenou akci a přidat se k sousedům pomoci uklidit přírodu v okolí vašich domovů. Více informací s mapou akcí Ukliďme Česko najdete ZDE.
Zanechat odpověď