Rádi jsme se i letos zúčastnili slavnostního otevření výstavy TROJSKÉ PLÁNY XVI na základě pozvání od našich sousedů. Akce se stala za léta již tradicí a zároveň ideální příležitostí přiblížit místním připravované návrhy spojené s trojskou kotlinou a jejich domovy. Pro nové obyvatele jsou zajímavé i informace o činnosti školek/škol, trojských spolků, sportovních klubů i občanských sdružení.
V útulných prostorách Galerie U Lávky je tak až do 5.3.2023 otevřená expozice, kde si můžete zdarma pod jednou střechou na velkoformátových panelech prohlédnout architektonické vize, návrhy i studie dalšího rozvoje této cenné přírodní oblasti a zjistit zajímavosti z oblasti vzdělávání dětí.
Každoročně se na vernisáži potkávají odborníci z řad městských společností, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, radnice MČ Troja, ředitelé škol i klubů, místní obyvatelé, děti i starousedlíci z historického klubu, doplněné mladými studenty, kteří osobně představí svěží nápady i novinky.

Nejspíše právě pro nepopíratelnou ojedinělou historickou a přírodní oblast celé Trojské kotliny je třeba každý projekt posuzovat v širším kontextu, aby citlivě zapadl do historicky cenného území s ohledem na reliéf zelených svahů a řeky Vltavy, která vždy tvořila nedílnou součást Troje. Některé projekty se v průběhu let proto několikrát upravují, jiné skončí v šuplíku.
Jedním z nich je hl. městem připravovaná lanová dráha bez diskuze s místními obyvateli.. Příznivci i odpůrci lanovky z Prahy 6 přes ZOO do Bohnic zde najdou rozsáhlou expozici dopravního podniku věnovanou výběrovému řízení na finální architektonické pojetí celého záměru. Jak se ukázalo, ani v tomto případě nepanovala shoda mezi hodnotící komisí a finální návrh je kompromisem a pro některé pak volbou mezi špatným a horším. Obecně obyvatelům Troje lanová dráha nic nepřinese a málokterý pojede přes celou Troju až do Podhoří, aby vyjel lanovkou do Bohnic. Nezodpovězených otázek je skutečně mnoho.
Celá přírodní oblast Trojské kotliny je celoročně vyhledávána návštěvníky a Pražany především pro rekreaci, sport, volnočasové a naučné aktivity, obyvatele sousedního 33.000 sídliště Bohnice nevyjímaje. Od posledních ničivých povodní jsou zde stále oblasti čekající už 21let na vdechnutí nového života. Tím ovšem nemyslíme budování dalších parkovišť nebo betonových budov, které do Troje skutečně nepatří.

Jsou to lokality, které projdeme rychle bez zastavení. Jednou z takových lokalit je i Císařský ostrov ležící mezi Stromovkou a ZOO. Zdevastovali jej poslední dvě povodně, kdy došlo i k zničení zahrádkářské kolonie a sportovišť. Zároveň jej poznamenala i nedávná rozsáhlá dostavba nové čističky odpadních vod.
Je proto fajn, že po letech příprav byla představena Institutem plánování a rozvoje HMP finální studie projektu Divoká Vltava, který má za cíl vytvořit na zanedbaném Císařském ostrově povodňový park. Tedy nové rekreační centrum Trojské kotliny se dvěma potoky, brody a tůněmi. Vzniknou zde mají i nové pláže a místa pro odpočinek i sport na ostrově. Dalším cílem je zlepšení protipovodňové ochrany vytvořením tzv. řízeného přelivu přes povodňový park, který chrání ostrov před dalším protržením.

Projekt podpoří také přírodu například malým rybím přechodem a novými biotopy, kterými budou rozmanité břehy, ostrovy, ale i samotný park. Zda a kdy se zrealizuje záleží na politicích Magistrátu hl. města a samozřejmě i financích.
Nicméně přes nejistý výsledek, zda projekt Divoká Vltava nakonec vznikne, zanedbaný Císařský ostrov v posledním roce už ožil s minimem investic, když zde vyrostla díky ohromné energii sousedů komunitní zahrada MetroFarm. Nabízí Pražanům vypěstovat si na vlastním záhonku bio zeleninu a ovoce, případně participovat na chovu slepic a koz, a získat tak vlastní Bio vajíčka.
Městské děti tak mohou být v každodenním kontaktu s přírodou, poznat farmaření i zvířata. Zároveň dochází i k rozvoji nových přátelství i zájmu o okolí v rámci sousedských vztahů. To jsou benefity k nezaplacení a pro oblast přináší novou energii.

Život jde dál.. Dnes už dávná historie v podobě fotografie koloniálu rodiny Čadských z roku 1912. Potomci zde žijí dodnes a jsou pevným poutem spjati s Trojou i nadále.
Je velmi obohacující na podobných akcí hovořit i se starousedlíky a pamětníky, kteří se doslova rozzáří, když Vám vyprávějí o jednotlivých životních příbězích původních obyvatel, dobrodružství, zapálených celuloidových filmech i dalších klukovinách, které dnešní počítačové generaci musí připadat neskutečné vzdálené.
Samozřejmě i dnešní Troja má své problémy jako každá jiná městská část, ať už se jedná nevyřešené víkendové kolony automobilů návštěvníků ZOO nebo sílící tlak rozparcelovat a zastavět cenná přírodní území v okolí Třešňovky. Proto je tady i iniciativa Proti-plotu, která s pomocí sousedů chrání to nejcennější co máme kolem svých domovů, tedy zdejší přírodu.
Pokud půjdete o víkendu dolů na procházku, určitě nahlédněte. Výstava Trojské plány XVI končí 5. března 2023. Otevřeno v Galerii u lávky je každý pátek 13-17hod, sobota a neděle 10-18hod. Vstup je zdarma. Rovněž jsou připravené komentované prohlídky (22.2 od 18hod) i série odborných a veřejných diskuzí k aktuálním tématům, které se často v přímé návaznosti týkají i obyvatel MČ Praha 8.
Zanechat odpověď