Rádi bychom Vám touto cestou poděkovali za obrovskou podporu a pomoc, díky které občanská iniciativa Proti-plotu.cz v uplynulém roce ušla ohromný kus cesty a nepolevila ve svých aktivitách ochrany městské zeleně v Troji.
Loňský rok 2022 se nesl ve znamení divokého a nezkrotného Tygra, který v čínské mytologii symbolizuje velmi hektické a energetické období. Vyžaduje tak hodně sil pro zvládnutí všech zkoušek a výzev, které přijdou.
Rok Tygra je tradičně i časem nových cest, kdy navzdory nepříznivým okolnostem lze čerpat z dynamiky (všechno půjde velmi rychle) a našeho nadšení. Překvapivě vše výše popsané se skutečně vyplnilo na více než 100%, což vlastně můžete sami posoudit v následujícím připraveném souhrnu událostí za uplynulých 12 měsíců.

Byl to rok bezesporu rozmanitý a náročný i s ohledem, že veškeré aktivity děláme ve svém volném čase.
Když jsem začali psát tento článek, neočekávali jsme, že toho bude tolik. Ve finále nás překvapilo, kolik věcí jsme s vaší pomocí úspěšně zvládli za jediný rok, který utekl opět jako voda. Jsme proto rádi, že přes několik otevřených projektů jsme si vždy našli čas a pomohli obyvatelům ve složitém boji s developery bezplatným poradenstvím, předáním informací, nebo zpracováním podkladů. Stejně tak jsme nezapomněli podat pomocnou ruku těm nejpotřebnějším v rámci charitativní činnosti. Ale pěkně od začátku..
OD Kaufland Bohnice
Budíček začal zvonit hned 3.1.2022, kdy po 4 letech příprav podal do EIA teplický investor JTH přepracovaný záměr výstavby hypermarketu Kauflandu naproti Botanické zahradě Troja.
Nastudovali jsme tedy stovky stran odborných studií, a ve 30ti denní lhůtě společně s dalšími obyvateli odeslali neuvěřitelných 1.765 nesouhlasů i s odbornými připomínkami. Další připomínky i požadavky, aby byl záměr v EIA posuzován dle zákona odeslal i Magistrát HMP, MČ Troja a MČ Praha 8.
Po 5ti měsících dne 24.6.2022 úředníci z Oddělení posuzování vlivů na životní prostředí hl. m. Prahy vydali Rozhodnutí – závěr zjišťovacího řízení, ve kterém konstatovali, že záměr výstavby Kauflandu v EIA nebude posuzován dle zákona.
Úředníci v 65ti stránkovém rozhodnutí překvapivě zcela rezignovali na svou roli. Nekriticky převzali celý obsah oznámení záměru a podkladů vypracovaných investorem, aniž by k nim zaujali vlastní přezkoumatelné stanovisko, a to především z pohledu uplatněných připomínek ze strany veřejnosti a MČ.
Zda měl na podivné rozhodnutí vliv i tehdejší náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) zodpovědný za životní prostředí v Praze – následně obviněný z korupce a účasti v organizované skupině, asi už nezjistíme.V každém případě proti Rozhodnutí bylo možné podat odvolání přes Magistrát na Ministerstvo životního prostředí. Aby to nebylo asi tak jednoduché, úřednici rozhodnutí vydali v červenci, kdy běžící 30ti denní lhůta pro vypracování odvolání zasahovala do 2x státních svátků, připomínkování důležitého Metropolitního plánu, odstávky teplé vody v Bohnicích a začátku letních prázdnin, kdy je většina obyvatel a politiků mimo Prahu.
Odvolat proti rozhodnutí se mohla „dotčená veřejnost“ vymezená dle § 3 písm. i) bodě dle zákona a dotčené samosprávní celky. Splnit bylo třeba i mnoho dalších striktních požadavků v rovině právní a jak se zpětně ukázalo, ne každý to zvládnul.
Zkusíte si tipnout, kdo mohl za obyvatele skutečně podat odvolání na MŽP, aby bylo platné?
a) kdokoliv, kdo odmítá výstavbu Kauflandu naproti Botanické a nesouhlasí s vydaným Rozhodnutím
b) všichni dotčení obyvatelé, kteří odeslali své připomínky v lednu 2022, a úřad je bez řádného vypořádání zamítnul
c) pouze právní subjekt (např. SVJ)
d) pouze právní subjekt, který má v předmětu náplně ochranu životního prostředí nebo zdraví obyvatel
Dostali jsme se tak do zcela nové oblasti a nezbylo, než se vše rychle za pochodu naučit. Nastudovali jsme 65 stránek zmateného rozhodnutí odkazující se na další stovky stránek odborných studií investora, našli pochybení i sporná místa, a poskytli obyvatelům návod, jak postupovat.
Díky včasnému upozornění na nejasné vymezení pojmu „dotčená veřejnost“ jsme se rozhodli založit jako pojistku spolek Proti plotu z.s. Obvykle celý proces trvá 1-2 měsíce, nicméně s ohledem na omezený čas se vše podařilo zvládnout za 3 dny vč. zápisu do spolkového rejstříku. Za pomoci právníků jsme pak připravili naše 15ti stránkové precizní odvolání.
Aby jsme jej ale mohli podat, spolek musel mít 3letou historii nebo získat 200 zmocňujících podpisů. Zde bychom rádi poděkovali našim skvělým sousedům, kde i přes probíhající dovolené získali za necelé 2dny celkem 650 vlastnoručně podepsaných podpisů. Jsme také rádi, že se k nám připojili i další spolky, a ze samosprávních celků pak MČ Praha 8 a MČ Troja.
Jak se za pár měsíců ukázalo, naše domněnka byla správná. Správná odpověď i přes zavádějící pojem „dotčená veřejnost“ byla pouze varianta d), tedy právní subjekt s náplní ochrany přírody. Úředníci Magistrátu proto před odesláním podkladů na Ministerstvo z formálních důvodů vyřadili všechna došlá odvolání od obyvatel i SVJ. Zůstalo jich pouze 12x od spolků a samospráv. Jsme proto rádi, že vynaložené úsilí mělo smysl.
P.S. v lednu 2023 nám dalo Ministerstvo životního prostředí svým stanoviskem následně za pravdu, kdy Rozhodnutí zrušilo a vrátilo jej k překvapení investora na OCP MHMP znovu k posouzení.
Prezentace Proti-plotu na výstavbě Trojské plány XV
Únorová akce se stala za léta již tradicí a zároveň ideální příležitostí přiblížit místním občanům připravované návrhy a projekty spojené s trojskou kotlinou a jejich domovy.
Své programy a novinky zde každoročně prezentují vedle IPRu i investoři, místní školy, školky, trojský historický klub, spolky a občanská sdružení. Návštěvníci tak najdou vše přehledně pod jednou střechou na velkoformátových plakátech.
Něco takového bychom uvítali i v oblasti Bohnic, kde obyvatelé často netuší vůbec nic, co se chystá v bezprostředním okolí jejich domovů.
Nevyčíslitelná hodnota městské zeleně pro život
Zaměřili jsme vloni svou energii hned na několik zásadních projektů v otázce ochrany městské zeleně pro kvalitní život a rekreaci Pražanů s ohledem na klimatické změny a oteplování metropole.
Zástavba přírody kolem vodní nádrže Džbán
Uprostřed letních prázdnin 2021 jsme zalarmovali místní spolky a sousedy na Praze 6 informací a s podklady, že se chystá na Magistrátu hl. města jednání se společností Molepo o změně územního plánu. Cílem byl záměr rozsáhlé výstavby na plochách nezastavitelné zeleně kolem vodní nádrže Džbánu v Divoké Šárce.
Následnou medializací a peticí s podpisy 12.000 obyvatel se straně Zelených P6 v roce 2022 podařilo změnit názor politiků, zrušit projednání uvedeného bodu, a pokračuje hledání řešení s návrhy odkupu pozemků městem. Sledujeme další vývoj této kauzy.
Přírodní lokalita Bendovka
Obyvatelé Bohnic mají už několik let obavu o část přírodního parku Drahaň-Troja, jehož součástí je i přísně chráněné území Natura 2000. V oblasti je potvrzen výskyt přísně chráněného mloka skvrnitého.
S tím ovšem nemá problém podnikavý milionář a politik Ing. Karel Němeček (TOP 09), který salámovou metodou na/za hranou zákona přeměňuje přírodní park na vinici s vidinou výstavby naddimenzovaného „viničního domu“ s dalším zázemím.
Přes naše odhalení tzv. „zástupce“ investora vše popřel. Změna nastala až v dubnovém vydání časopisu Osmička 2022, kde jste mohli najít obsáhlou dvoustránku s jeho povídáním. PR článek obsahoval ze strany Karla Němečka opět množství účelových polopravd a některých lží, jak následně reagoval např. spolek Vědomý dotek z.s. K našemu překvapení si šéfredaktor časopisu pravdivost tvrzení neověřil a vše zveřejnil, přestože zná stanovisko MČ P8 k tomu záměru. Evidentně tak politici a úředníci zatím přešlapují na místě a dívají se raději jinam.
Ukliďme Česko
Iniciativa Proti-plotu se velmi ráda v březnu 2022 připojila k celorepublikové úklidové akci Ukliďme Česko, jejímž cílem je aktivně bojovat proti černým skládkám a nepořádku v českých městech, vesnicích a přírodě.
Uklidili jsme zelený pás naproti Botanické, na kterém usiluje teplický miliardář postavit rušný hypermarket Kaufland. Akci jsme zopakovali ještě jednou v září 2022, kdy odpadků už bylo výrazně méně.

Jak se ukázalo, nepořádek evidentně dělá pár jedinců, kteří pravidelně cestou domů odhodí prázdnou krabičku od cigaret, plechovku od piva nebo energetického nápoje do trávy nebo mezi kořeny.
V blízkosti komplexu Trojský vrch se pak nacházelo velké množství rozfoukaných igelitových obalů. V tomto případě zdrojem nepořádku byli bezdomovci, kteří při přehrabování odpadků trhali uzavřené igelitové pytle. Následně vítr z přeplněných kontejnerů rozfoukával odpad a sáčky do okolní zeleně. Po dohodě se správou domu se podařilo instalací vrátek na čip a umístěním betonových bloků omezit tento nevyhovující stav o více jak 95%.
Poletavý prach v Bohnicích
Vytřete, necháte otevřené okno a za pár hodin to vypadá, jako byste neuklízeli. Asi nejen nám přijde, že se v posledních letech na sídlišti v Bohnicích výrazně zvýšila prašnost..

Prach pochází z automobilové dopravy, topenišť, elektráren i polí z okolí Prahy. Mikročástice nebezpečného poletavého prachu s navázanými chemickými částicemi nonstop pronikají do našich plic a krevního oběhu. Proto je tak důležitá zeleň kolem našich domovů, která zachytí stovky tun na svých listech.
Ve studiích investoři ovšem stále tvrdí, že je vše v normě. Jak je to možné? Pustili jsme se proto do odvážného testu, na který by neměla srdce žádná žena a hospodyňka. Více už v článku ZDE
Zástavba Třešňovky a okolí bazénu Šutka
Podařilo se nám detailně odkrýt záměry rozsáhlé zástavby přírodních ploch kolem Šutky a sadu Třešňovky! Stojí za tím radnice MČ Praha 8 ve spolupráci s majiteli předmětných pozemků a developerem Landia.
Metropolitní plán Prahy
Po několika odkladech byl v dubnu 2022 zveřejněn nový Metropolitní plán hl. m. Prahy k II. připomínkování ze strany občanů a institucí.
Jedná se o stěžejní územně plánovací dokument, který definuje, kde bude moci co vyrůst a jak vysoko, případně zda v místě zůstane zachována zeleň i nadále. Platit by měl od roku 2024. Je proto nesmírně důležitý pro další desetiletí, jakým směrem se bude ubírat zástavba v celé Praze a v okolí našich domovů.
Proto soukromí investoři, miliardáři a developeři se snaží přes zpřísněné místní politiky MČ na poslední chvíli zajistit „potřebné změny“…, kde pod hlavičkou radnice mají větší šanci se do schvalovaného Metropolitního plánu přepsat. Ke zdůvodnění jsou často využity neveřejné účelové studie, které si nechala radnice MČ Praha 8 vypracovat.
Taková nenápadná změna barvičky v územním plánu totiž zhodnotí účelovou investici z dosud nezastavitelné přírodní plochy spekulativně nakoupené za pár desítek milionů na lukrativní parcely v řádu stovek milionů až miliard Kč.

V otázce Metropolitního plánu patří proto veliké poděkování spolku Arnika zastoupené Ing. arch. Annou Vinklárkovou, která v rámci přednášek srozumitelně vysvětluje občanům úskalí a poukazuje na nedostatečnou ochranu zeleně, a pomohla burzou připomínek desítkám malých spolkům z celé Prahy zajistit potřebné podpisy k podání připomínek.
Přidali jsme proto i naše návrhy pro oblast Trojské kotliny, které mají za cíl zachovat zelené přírodní plochy pro rekreaci obyvatel a zohlednit deklarované plány na zvyšování ploch zeleně v metropoli v souvislosti se změnou klimatu a rozpáleným betonovým sídlištěm Bohnice.
Stavební projekty v Troji a Bohnicích
Podívali jsme se i pod pokličku hned několika stavebním projektům v Bohnicích a v Troji, o kterých se zatím nemluví… Obyvatelé ze sousedství tak nejspíš vůbec netuší, že již probíhají jednání. Pokud jste nečetli, více najdete v článcích pro lokalitu Troje ZDE, oblast Bohnice ZDE a Starých Bohnic ZDE.
Přes všechna tvrzení politiků o vstřícnosti a informování obyvatel je poslední roky smutný fakt, že veškeré návrhy a změny probíhají a schvalují bez vědomí obyvatel, a v časopise Osmička o nich nenajdete ani slovo. Na FB jsou pak odpovědi politiků na dotazy aktivnějších obyvatel, kteří nemohou znát detaily, často zavádějící nebo nepřesné.
Snažíme se proto v rámci iniciativy Proti-plotu toto prázdné bílé místo vyplnit a dotčené obyvatele v naší oblasti včas informovat i s příslušnými podklady. Je následně už na rozhodnutí SVJ a obyvatel, zda se rozhodnou vstoupit jako dotčená veřejnost do územního nebo stavebního řízení.
Nový vstupní areál Botanické zahrady Sever
Připravili jsme pro obyvatele Troje a Bohnic veškeré podklady v otázce připravované výstavby rozsáhlého Vstupního areálu Botanické zahrady (sever) doplněného kapacitním dvoupodlažním parkovištěm. Každý si tam může udělat názor sám.
V rámci probíhajícího územního řízení o umístění stavby jsme se dne 16.6.2022 zúčastnili ústního projednání v místě chystaného záměru. Za MČ Troja byl přítomen starosta i místostarosta, kteří se zajímali o zachování průchodnosti územím atd. Za MČ Prahu 8 nedorazil žádný politik.
Z našeho pohledu je projekt vstupu naddimenzovaný a s ohledem na ekonomickou situaci a rostoucí náklady stavebních prací i energií, finančně neudržitelný. Návštěvníci oceňují na Botanické zahradě v Troji především její jedinečnou přírodu a výhled na Prahu, nikoliv sklo-betonové stavby a zavřené restaurace.
Když nastanou tropická vedra jako v červnu 2022, pak asi ani nepřekvapí, že i v rozpálené sobotní botanické zahradě se návštěvníci více než o připravovaný sklobetonový vstupní areál zajímali o obyčejné vodní rozprašovače za pár korun, kde koupit zmrzlinu, a poukazovali na nedostatečný počet laviček ve stínu pod korunami stromů.
Připravili jsme proto v rámci řízení i naše připomínky. I v tomto případě stavební úřad MČ Prahy 7 nepodloženými spekulacemi a jistou dávkou originality následně odmítnul připomínky dotčené veřejnosti. Přestože rozhodnutí je datováno 6.12.2022, na úřední desce bylo zveřejněno až 21.12.2022, tedy tradičně před vánočními svátky, kdy mají obyvatelé už jiné starosti a věnují svůj čas především rodině. Na konci roku jsme přesto připravili odvolání, kde poukazujeme na procesní a věcné chyby v jeho rozhodnutí.
Měnící se klima bude měnit i hodnoty a cíle Pražanů a je třeba se na to připravit, dokud jsou k tomu investice.. Pokud už vstupní areál Sever zasahující do ochranného pásma přírodní památky, postačí menší vstup klidně bez restaurace a dvoupodlažního parkoviště, které je většinu roku stejně momentálně prázdné.
Lanová dráha Bohnice – Troja – Podbaba
Dopravní podnik hl. m. Prahy vyhlásil v srpnu 2022 vítěze finální podoby lanovky v podobě architektonického návrhu britského týmu William Matthews Associates a spol.

Stanice BOHNICE – Původní orientační návrh působil odlehčenějším dojmem, než tato vítězná verze na obrázku | TROJA naddimenzované betonová stanice z důvodu parkování kabinek | PODBABA překvapivě absolutně nenápaditý návrh.
Jako u všeho, i lanová dráha má jako každá mince dvě strany a k tomu hrany.

Spornou otázkou je vedení trasy nad čističkou odpadních vod, kde má vzniknout bioplynová stanice. Není to dávno, co v Anglii jedna taková explodovala.
V rámci rychlého propojení s Prahou 6 se bezesporu jedná o zajímavé řešení, ale i předražené za námi odhadované 3-4 mld Kč. Pro návštěvníky ZOO lze předpokládat, že to bude vítaná atrakce, nicméně stále nezodpovězenou otázkou je, kolik cestujících bude lanovku přes týden využívat a ochotno několikrát přestoupit. Pro obyvatele Troje dle jejich vyjádření lanovka nic nepřinese.
Negativní stránkami u tohoto projektu jsou bezesporu:
- ztráta soukromí a snížení kvality bydlení v okolí záměru, kdy obyvatelům budou jezdit kabinky přímo před okny denně každých 30s od rána do noci
- 16m vysoká podpěra s kabinkami v přírodní lokalitě třešňového sadu Palírka
- narušení pohledové části u usedlosti Sklenářka
- zábor pozemků České zemědělské univerzity
- trasování nad čističkou odpadních vod
- výrazné zvýšení ruchu, dopravy i potřeby parkování v oblasti Bohnic s pravděpodobným scénářem zavedení modrých zón a nutné výstavby parkovacího domu pro cestující

Přesto všechno se s dotčenými obyvateli do dnešních dnů nikdo z politiků MHMP nesešel a dál probíhají přípravy na realizaci záměru.
Projekt lanové dráhy PHA1102 skončil už v roce 2020 s nalezenými nepřesnostmi a chybami v EIA. Hl. město Praha proto v roce 2022 vyčlenilo další miliony a zadalo přípravu nových lépe zpracovaných studií, aby přepracovaný záměr lanové dráhy dle všeho do EIA mohlo podat jako nový záměr.
Volební speciál
V rámci podzimních voleb jsem obdrželi desítky dotazů od sousedů a přátel, koho letos vlastně volit?? Rozhodli jsme se vytvořit poprvé v historii předvolební speciál a odeslali dotazník všem politickým uskupením kandidující na radnici MČ Praha 8.
Tradiční sliby a politická hesla jsou totiž fajn, ale jsou nic neříkající ve vztahu ke konkrétním záměrům v okolí našich domovů a ochraně zeleně. Komunální politika přitom významně ovlivňuje životy a kvalitu bydlení více, než si mnohdy připouštíme.
Politici s úsměvem od ucha k uchu se rádi prezentují u vysazeného stromku či objímají kmen, nicméně na konkrétní podněty připravované likvidace rozsáhlých ploch vzrostlé zeleně na území přírodních parků vesměs mlčí, nereagují, nebo se zříkají osobní odpovědnosti.
Občané Bohnic a Troje měli proto právo poznat ucelený názorový přehled jednotlivých veřejných lídrů na stěžejní body z naší lokality, aby se následně mohli rozhodnout dle svých osobních priorit, komu dát svůj hlas.
Obdrželi jsme vyplněný dotazník od všech uskupení a výsledky zveřejnili, kromě 4x koalice sedící v čele radnice poslední 4 roky, tedy: ODS, Patrioti, TOP 09/STAN, ANO 2011. Uvedli jsme tedy známá fakta, aby to bylo fair play i pro ostatní. Výsledky voleb na základě rozklíčování volebních okrsků jasně ukázaly, že v okolí sporných záměru skončili tito politici často až na třetím a čtvrtém místě. Důvodem nejspíše je, že stojí s investory na druhé straně a nehájí tak zájmy vlastních obyvatel.
Setkání se senátorem
V pondělí 26.9.2022 proběhlo setkání občanů Bohnic a Troje se senátorem za Prahu 8 Lukášem Wagenknechtem v otázce Kauflandu. Termín schůzky se senátorem byl zvolen až po volbách, abychom nikoho neovlivňovali.

Ukázalo se, že až na jednu paní nesouhlas s výstavbou dalšího OD Kaufland u obyvatel stále silně rezonuje.
Přes sychravé počasí a pracovní dobu dorazilo cca 50 obyvatel od miminek až po seniory. Z důvodu permanentního hluku ze sousedních rušných komunikací bylo třeba zvýšit hodně hlas, přesto se setkáním nesla pozitivní energie. Přítomní byli překvapeni profesionalitou a osobní přístupem pana senátora – tedy toho, co jim na radnici MČ Praha 8 dlouhodobě chybí (osobní kontakt, transparentnost a skutečný zájem řešit starosti obyvatel).
Pan senátor přislíbil pomoc obyvatelům, kde společným cílem za pomoci politiků bude zahájit diskuzi s teplickým miliardářem o změně projektu na klidnější projekt nebo jinou dohodu.
Kačenka a dětský domov a Šatník
Pokaždé, když vezmeme děti z dětského domova na výlet, můžeme se spolehnout na dvě věci: na slunečné počasí a rozzářené oči dětí. Letos to byl výlet do historické vesničky Botanicus. S ochranou městské zeleně je to tak další věc, která nám dává smysl s přesahem pro další generace.
V předvánočním mrazivém ránu to bylo i s jiskřivou kapičkou v oku, když na nás zamávala šikovná Kačenka Podrázská s maminkou. Připomínala tak trochu Armstronga na Měsíci, kdy malými krůčky pro ni, ale velkým krokem pro rodiče šla směrem k nám.
Proto pár osobních dárků a peníze na rehabilitace jsou tím nejmenší, co můžeme pro Kačenku udělat. Pokud by někdo ze čtenářů chtěl sám podpořit Kačenku i třeba symbolickými 50-100kč, budeme rádi. Číslo účtu je: 115-0512490277/0100. Už mnohokrát jsme se přesvědčili, že pokud se obyvatelé Bohnic a Troje spojí pro dobrou věc, dokáží společně obrovské věci.
I v roce 2022 jsme hned dvakrát s plným kufrem zavítali do Šatníku v Holešovické tržnici a přivezli maminkám samoživitelkám, sociálně slabším a ukrajinským uprchlíkům drogerii, hračky a oblečení, které jsem posbírali nebo dostali od našich sousedů. Jsou to všechno věci, které naplňují a jsou skutečným smyslem života, když se jedná pouze o maličkosti v kontextu všedních dní.
Slovo závěrem..

Příroda v okolí našich domovů je to nejcennější, co mají obyvatelé rušného sídliště k dispozici a je třeba jí důsledně chránit.
Iniciativa Proti-plotu si za 12let existence vybudovala u obyvatel a institucí pověst spolehlivého partnera, který efektivně chrání to nejcennější, co Pražané v okolí svých domovů mají – tedy městskou zeleň a přírodu Trojské kotliny. Proto podporujeme to, na čem v životě záleží. Nejen naše společné cíle a přání, ale i lepší svět okolo nás s přesahem na budování pevných sousedských vztahů a další generace.
Veškeré aktivity ochrany zeleně v našem okolí proto už 12let děláme v rámci přesvědčení zcela zdarma bez nároku na honorář. Stojíme ovšem proti miliardářům, kde bude ještě každá koruna dobrá. Pokud nám chcete přispět na náklady s tím spojené (notáře, tisk, letáky, právníky..), budeme rádi.
Číslo účtu spolku Proti-plotu z.s. u FIO banky je 2902272389/2010
Děkujeme za Vaší podporu 💚
Zanechat odpověď