Zasněžená metropole umocňuje předvánoční atmosféru, a i my už s chutí připravujeme dárky pro návštěvu dětského domova, šikovnou Kačenku Podrázskou nebo nadační fond Šatník. Slíbili jsme Vám ale ještě pokračování zpravodaje mapující hlavní kauzy letošního roku z oblasti Bohnic. Sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak se do toho pusťme.
Letní prázdniny stejně jako adventní předvánoční čas jsou v roce tradičně jediným obdobím, kdy se lidé zastaví a věnují energii především své rodině a odpočinku. Nesledují proto tolik, co se děje kolem nich.
Ví to už roky i úředníci, kteří zásadně důležitá rozhodnutí zveřejňují právě v tomto čase, aby tak omezili reakci obyvatel i samospráv. Někdy se jim to podaří, jindy ne. Na iniciativu Proti-plotu ovšem tyhle triky neplatí a hlídáme si vše po celý rok.
Pojďme se tedy v rychlosti naposledy letos podívat na zajímavosti a novinky z posledních měsíců k projektům lanovky, Kauflandu, prodeje parkoviště před SOL nebo plánům na výstavbu ve Starých Bohnicích, o kterých pravděpodobně zatím nevíte.
Čimický přivaděč ze severu i silniční propojení Bohnic s Prahou 6
S otevřením tunelového komplexu Blanka doprava na severu Prahy do centra za poslední roky v oblastech Troje, Bohnic a Kobylis pořádně zhoustla, a ve špičce je celá oblast jedno parkoviště. Politici proto diskutují vedle zvažovaného zahloubení ulice V Holešovičkách a pokračování Blanky směrem na Balabenku, i o dalších variantních trasách.
Čimický přivaděč se označuje navrhovaná dálnice vedoucí od Pražského okruhu po zhruba ulici K Ládví (v tom úseku mohou být části dálnice po povrchu a části zahloubeny – což je předmětem diskuse). Není zatím rozhodnuto, zda a v jaké variantě by pokračovala trasa od ulice K Ládví k centru. Kupříkladu městská část Praha-Troja navrhla, aby tento dálniční tunel ústil v křižovatce Čimická x K Pazderkám, případně tunel propojil ulici K Ládví s předpolím mostu Barikádníků v trase Čimické radiály.

Navazující pokračování Blanky stále chybí a doprava v Troji vázne, proto v rámci celé Prahy dochází ve špičce k omezování vjezdů do tunelu.. To přináší do přilehlých oblastí totální kolaps dopravy.
Městská část Praha 8 má záměr vybudování Čimické radiály zahrnut v Plánu rozvoje městské části Praha 8. Je rovněž zanesen i v připomínkách k Metropolitnímu plánu pod bodem V/5 (83), kde požaduje „vymezit koridor pro tunelové řešení vedení dopravní infrastruktury (případně koridor územní rezervy pro vedení dopravní infrastruktury) pro možnost budoucí realizace tzv. Čimické radiály, která propojí Pražský a Městský okruh.“

Složky integrovaného záchranného systému mají obrovský problém se rychle dostat přes kolony popojíždějících automobilů k zásahům na severu Prahy. V tomto případě jeli k požáru statku v areálu PNB.
V Plánu rozvoje městské části Praha 8 na straně č. 63 je obsažen (napůl skryt) ovšem i návrh propojení z ul. K Pazderkám do Prahy 6, což by přineslo další trasu, ale zároveň výrazně zvedlo objem tranzitní dopravy v celé lokalitě a dotklo se obyvatel sídlišť Bohnice, Velká skála a Písečná podél ulic Čimická a K Pazderkám.
Jedná se skutečně o zcela zásadní projekty za desítky miliard, u kterých bychom očekávali vyšší informovanost dotčených občanů a diskuzi již v procesu schvalování variantních návrhů. Pokud jej politici Hl. města Prahy potvrdí, realizaci odhadujeme v horizontu 10let a více.
Návrh odprodeje parkoviště před SOL
Jak jsme Vás na jaře informovali, Rada MČ Praha 8 v březnu 2022 vyjádřila souhlas s odprodejem pozemků v majetku města parc. č. 1161/9 a 1161/40 k.ú. Troja při ulici Olštýnská o celkové ploše 3.497 m². V místě se nachází rozsáhlé otevřené parkoviště pro obyvatele výškového domu SOL a okolních panelových domů sídliště Bohnice.
Soukromý žadatel tvrdí, že zde hodlá postavit parkovací dům. Jakmile ale pozemky získá, stávající územní plán mu v místě umožňuje postavit i bytový dům, tzn. může teoreticky dojít ke změně projektu, jako se stalo nedávno v případě přestavby Odry z administrativně-obchodních jednotek na bytový dům, kde stavební úřad MČ Praha 8 během letních prázdnin tuto změnu bez mrknutí oka odsouhlasil.

Parkovacích míst je na sídlišti rozhodně málo, zvláště pak před nejvyšším bytovým domem SOL v Bohnicích. V případě odprodeje pozemku soukromému vlastníkovi by mělo město smluvně zakotvit a zanést i do územního plánu požadavek na garanci zachování parkovacích míst.
Příprava prodeje zřejmě pokračuje nyní na úrovni města. Výbor pro správu majetku ZHMP zveřejnil v prosinci zápis z jednání konaného dne 31.8.2022. V zápisu se uvádí, že výbor souhlasí s prodejem pozemků parc. č. 1161/9 a parc. č. 1161/40 oba v k.ú. Troja formou vyhlášení výběrového řízení za podmínky zachování stávajícího počtu veřejně přístupných parkovacích stání bez jakéhokoli omezení a zpoplatnění a zajištění náhradního parkování rezidentů po celou dobu výstavby a žádá v případě odsouhlasení záměru prodeje vyhlásit výběrové řízení a následně předložit k projednání Radě HMP a Zastupitelstvu HMP
Podle našeho názoru i v případě prodeje formou výběrového řízení jde o chybu. Pozemky tvoří veřejné prostranství uvnitř sídliště. Nabyvatel ve skutečnosti nemůže garantovat trvalé dodržení podmínky zachování stávajícího počtu veřejně přístupných parkovacích stání. Město by se takový pozemků zbavovat nemělo. Pokud město chce parkovací dům postavený soukromým investorem, mělo by se to řešit dlouhodobým pronajmutím pozemků.
BD Troja Horizons
Obyvatelé Pomořanské 482/483 už neuvěřitelných 12let bojují proti výstavbě naddimenzovaného BD Troja Horizons, který chce postavit miliardář Sehnal na zelené ploše v sousedství polikliniky Mazurská.

Politik, podnikatel a miliardář Pavel Sehnal je znám veřejnosti především mnoha svými kontraverzními kauzami.
Pozemek v období vládnutí primátora Béma s Janouškem město odprodalo účelově založené společnosti LInZA – DEVELOPMENT s.r.o. instalatéra ze Struhařova. Ta po dvou letech pozemek „přeprodala“ kontraverznímu miliardáři Pavlu Sehnalovi a posléze skončila jako další v likvidaci.
Proti umístění budovy v tomto místě se postavila Rada MČ Praha 8 a všichni dosavadní 4 starostové, výhrady měl i Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Obyvatelé tak obdrželi od politiků desítky slibů a nesouhlasných deklarací vč. článků v časopise Osmička, nicméně zatím neregistrujeme skutečnou snahu tuto historickou kauzu jednou pro vždy vyřešit.
Záměr Troja Horizons se nachází v těsném sousedství chystané lanové dráhy, parkovacího domu pro cestující lanovky a hasičské stanice Bohnice. Bylo by proto fajn, kdyby si politici přestali přehazovat horký brambor a splnili svůj dlouholetý písemný slib(y) obyvatelům, že pozemek s investorem smění za jiný. Ta možnost dnes existuje více než kdy jindy a je třeba pouze započatou směnu dotáhnout do konce.
Lanová dráha Bohnice – Troja – Podbaba
Dopravní podnik hl. m. Prahy na základě rozhodnutí odborné poroty vyhlásil v srpnu 2022 vítěze podoby lanovky, kterým se stalo londýnské studio William Matthews Associates.
Vítězný návrh stanice BOHNICE svým pojetím připomíná více těžební plošinu někde na haldě v Ostravě, než citlivě umístěný objekt v těsném sousedství přírodního parku a vjezdu do centra sídliště Bohnice. Na vizualizaci objem odlehčují vzrostlé stromy, které v této části Lodžské dosud nerostou.
O projektu se hovoří od roku 2020. Výstavba za cca 3-4 mld Kč by dle návrhu města měla proběhnout mezi roky 2024 a 2025. S dotčenými obyvateli z okolí se ovšem do dnešních dnů nikdo z politiků nesetkal a nic nevysvětlil. Záměr prosazují bez jakékoliv snahy o diskuzi.
V každém případě ať už lanovku do Bohnic ano či ne, orientační návrh nám například přišel z architektonického hlediska k okolí ohleduplnější, a zároveň zakrytím provozu s pohybem tisíců cestujících denně více omezoval šíření každodenního hluku do oken okolní zástavby.

Další komplikací je záměr obchodního domu Kaufland s otevřeným rušným zásobovacím dvorem, který má ústit přímo do stanice TRAM a lanové dráhy. Investor JTH v rámci podaných studií EIA 2022 s lanovou dráhou v místě ovšem nepočítal. Zdroj: JTH
Zajímalo by nás, jak se renomovaní architekti vypořádají z hlediska bezpečnosti s vjezdem-výjezdem 10.650 kamionů/rok do budoucí nejfrekventovanější pěší zóny výstupu z lanovky a stanice tramvaje na celém sídlišti Bohnice

Když se podíváme níže do údolí, najdeme zde poměrně naddimenzovanou budovu stanice TROJA. Ta dle všeho zabere i přilehlé pozemky patřící České zemědělské univerzitě. Vizualizace: WMA
Zaregistrovali jsme také nenápadnou informaci, že Hl. město Praha vyčlenilo další miliony z veřejných prostředků na přípravu studií k EIA.

Jeden z ohromných sloupů by se měl nacházet i v místě třešňového sadu Palírka. S neustálým přejezdem kabinek nad hlavou toto přírodní a rekreační místo ztratí svou energii i soukromí.
V místech předpokládaných stanic a stožárů lanové dráhy pak v listopadu 2022 proběhl geologický průzkum podloží, který bude součástí studie. Možná jste proto zaregistrovali v oblasti Lodžské a přírodní památky Palírka zaparkované 3x historické nákladní V3S.

V listopadu 2022 byly v oblasti provedeny vrty pro geologický průzkum podloží v místech stanic a sloupů vedení lanové dráhy.
Na stávající záměr lanové dráhy PHA1102 byla úřadem OCP MHMP dne 23.11.2020 nařízena EIA s tím, že záměr bude posuzován podle zákona. Lze tedy očekávat, že hl. město Praha s ohledem na množství poukázaných nejasností a chyb celý projekt stáhne a nebude dál upravovat. Namísto toho připraví zcela nový II. projekt, tak jako udělal i teplický miliardář s Kauflandem. Je to nefér přístup, nicméně v rámci zákona je v pořádku. To by znamenalo, že sousedé a instituce, které se záměrem lanové dráhy nesouhlasí, budou muset v zákonné lhůtě znovu vznést případné připomínky a námitky k upravenému projektu v rámci EIA.
OD Kaufland Bohnice a miliardář Třešňák
Je to už 6.rokem, co usiluje teplický miliardář Jaroslav Třešňák s kontraverzní pověstí o výstavbu rušného Kauflandu naproti hlavnímu vstupu do Botanické zahrady. A to i přes nesouhlas obou městských samospráv, všech institucí a 12.000 písemných podpisů pod peticí za 2 měsíce.
Udělené státní vyznamenání Medaile Za zásluhy I. stupně z rukou prezidenta Zemana, konkrétně za „zásluhy o stát v oblasti kultury“ evidentně miliardáři zvedlo náladu. Před prezidentskými volbami v roce 2018 totiž podpořil kampaň Miloše Zemana vytištěním letáků distribuovaných po celém Česku se Zemanovým „životním příběhem“. Šlo o podporu v hodnotě přes tři miliony korun, aby se tak pravděpodobně odvděčil za přímluvu prezidenta pro jeho 2.7 miliardový projekt v Chorvatsku.
Odvolání proti vydanému rozhodnutí Magistrátu
Připomeneme, že úředníci Magistrátu z oddělení posuzování vlivů na životní prostředí (OCP MHMP) po 5ti měsíčním posuzování vydali své kladné rozhodnutí s odvolací lhůtou zasahující do všeho co Vás jen napadne, tedy začátku letních prázdnin, důležitého připomínkování Metropolitního plánu hl. města Prahy, dovolených úředníků i obyvatel, státních svátků i týdenní odstávky teplé vody na sídlišti. Dle jejich slov šlo čistě o náhodu.
Přes probíhající dovolené a prázdniny jsme v šibeničním termínu společně se zbývajícími obyvateli a spolky prostudovali 65 stránek nepřehledného rozhodnutí, které se odkazovalo na další stovky stránek ze studií investora, a ve stanovené lhůtě včas odeslali naše odvolání proti vydanému rozhodnutí OCP MHMP na Ministerstvo životního prostředí. Posílalo se opět přes OCP MHMP.
Jak se následně ukázalo, všechna odvolání od obyvatel i SVJ Trojský vrch úředníci z OCP MHMP vyřadili, protože nesplňovala paragrafem vymezený rámec pojmu „dotčená veřejnost“. Tedy, že se musí jednat pouze o právnické osoby s náplní ochrany životního prostředí nebo zdraví.

Vliv záměru na bezprostřední okolí ze studií investora před a po výstavbě je evidentní, a byl jasně popsán už v roce 2018. Zdroj: JTH
Je to poněkud paradox – skutečně dotčení obyvatelé rušným záměrem se nemohou odvolat proti podivnému rozhodnutí Magistrátu, který zamítnul všechny jejich připomínky.. ale budiž. Svá odvolání odeslala i MČ Praha 8, MČ Troja a 10x spolků vč. naší iniciativy Proti-plotu. Ty splnily všechny předepsané zákonné podmínky a jsou tedy platné.

Vybetonovaný hlavní vstup do OD Kaufland s udávaným počtem přes 1.260 000 průjezdů automobilů ročně je naprojektován přes hlavní pěší trasu obyvatel do Botanické zahrady. Vizualizace: JTH
Ještě na začátku prázdnin dle svého vyjádření OCP MHMP spěchalo na vypořádání, aby „nedošlo k prodlevě“ v řízení EIA. Ve finále schválená odvolání zůstala ležet na jeho stole několik dalších měsíců, než odešla dne 19. října 2022 na Ministerstvo životního prostředí.
Příčinou zpoždění bylo dle všeho odvolání jednoho spolku, který nestihl v létě včas podat své odvolání z důvodu zahraničního pobytu, a odeslal jej na úřad s žádostí o prominutí lhůty o pár dní později. Ve finále z toho byly tři měsíce prodlevy a vizitka, jak úřady (ne)efektivně pracují.
Co je úsměvné, že všechna relevantní odvolání úředníci Magistrátu včas poslali zástupci developera JTH, který je tak měl v ruce o několik měsíců dříve než Ministerstvo životního prostředí, které je má posoudit.
Celou kauzu sledujeme a dáme vědět, jakmile bude cokoliv nového.
Výstavba Ekospol ve Starých Bohnicích
Zaregistrovali jsme a včas informovali i dotčené obyvatele z okolí o veřejném projednání, které opět vycházelo z podaného zkráceného postupu radnicí MČ Praha 8 na pořízení změny územního plánu. Obyvatelé tak neprošvihli možnost zúčastnit se veřejného projednání a podat své připomínky a námitky.

Vizualizace pozemků, kde developer Ekospol usiluje o změnu územního plánu. Dle slibů developera a radnice má proběhnou výstavba pouze na louce v jížní části Starých Bohnic při ulici U Draháně. Jak ale vidíme denně jinde, jakmile bude odsouhlasena změna územního plánu, lze očekávat snahu prosadit výstavbu dalších etap v území opět za pomoci politiků.
I v tomto případě byla informace zveřejněna na úřední desce Odboru územního rozvoje hl. města Prahy pouze pod nic neříkajícím číslem. Nic víc. Kdo číslo nezná, nemá šanci zjistit, o co se jedná. Už jsme toto věc zaznamenali u projednání změny územního plánu pro umístění lanové dráhy, kdy se na veřejném projednání v CAMPu úředníci Magistrátu naoko divili, že na formálním projednání nebyl nikdo z obyvatel přítomen a neměl tak žádné připomínky.
Naopak když aktivní obyvatelé přijdou jako v otázce projednání změny územního plánu kolem plaveckého bazénu Šutky, dotazy veřejnosti zaskočení úředníci nedokáží adekvátně zodpovědět. Z jejich pohledu se jedná o procesní formalitu a pro dotčenou veřejnost divadlo bez vstupného.
Pokud se tedy nejedná o účelové omezení vlivu obyvatel na projednání zásadních změn územního plánu hl. m. Prahy, bylo by fajn, kdyby úředníci UZR MHMP k číslům projednávání územního plánu přidali konečně i název lokality s místopisný popisem nebo názvem podnětu tak, jako to dělají jiné odbory Magistrátu hl. m. Prahy.
Výstavba CENTRAL GROUP v Starých Bohnicích
Iniciativa Proti-plotu dosud jako jediná do dnešních dnů informovala obyvatele o připravovaném projektu rozsáhlé výstavby na ploše brownfieldu v místě dosluhujících skladových hal, kde má vyrůst komplex několika desítek obytných budov a vilek.
I v tomto případě MČ Praha 8 v roce 2022 uzavřela s investorem obsáhlou smlouvu o dohodě v rámci plnění finančních příspěvků za změnu územního plánu a ze zastavěné plochy, a odeslala na MHMP návrh na změnu územního plánu zkráceným postupem.
Nezapomněla paralelně s tím před prázdninami 2022 zahrnout tyto změny i do svých připomínek v rámci připravovaného Metropolitního plánu, které nechala v jednom balíku přes nesouhlas opozice odhlasovat zastupiteli MČ Praha 8. Tím má dvě želízka v ohni a přislíbené peníze do pokladny radnice.
Komu ovšem zůstaly prázdné ruce je zdejší římskokatolická farnost, která musela své Bohnické pozemky přesunout do církevní nadace Arietinum. Tu tehdy z pozice kardinála založil Duka a figurují v ní rovněž 2 lidé z vedení Pražského arcibiskupství, kteří se ve smlouvě pojistili, že v nadaci zůstanou min. dalších 5 let.

Jedním z nich je bývalý politik KDU-ČSL Antonín Juriga, který je výkonným ředitelem Arcibiskupství pražského a společnosti XPlace, která svou náplní zastřešuje pronájem bytů v komerční sféře. Od pohledu sympaťák.
Nadace obratem předmětné pozemky převedla darovací smlouvou na developera CENTRAL GROUP s neupřesněným zpětným plněním pravděpodobně v podobě pár postavených bytů.

Starobohnické náměstí si do dnešních dnů udrželo svou kouzelnou atmosféru a je oblíbeným místem občanů pro konání kulturních akcí Prahy 8.
Když to shrneme, proti zástavbě sousedního brownfieldu nic namítat asi nelze. Byl zde ale jasně definován požadavek, aby budoucí rozsáhlý záměr svou výškou a objemem nepřesahoval historické budovy v sousedství v rámci vyhlášené Vesnické památkové zóny Staré Bohnice. Nyní se už dozvídáme, že komisí pro územní rozvoj MČ Praha 8 prošlo ze strany radních p. Nepila (ANO) a p. Hřebíka (STAN) k neformálně zmíněnému navýšení záměru.
Ať už se jedná o výstavbu v místech tomu určených, nebo kontraverzní namísto přírodních a sportovních ploch s nutnou změnou územního plánu, schvalují a stojí za tím vždy místní komunální politici. Část obyvatel je volí na základě jejich předvolebních slibů a hesel, které pod příslibem kontribucí ovšem rychle zapomenou.
Zavedením zmíněných finančních příspěvků (kontribucí) od developerů pozorujeme totiž poslední 2 roky změnu přístupu radnice Prahy 8, která ignoruje snahy o jakoukoliv informovanost, diskuzi s dotčenými obyvateli, a podporuje další zahušťování bez ohledu na nedostačující stávající infrastrukturu.

Prachové částice, které putují v Bohnicích do našich plic. Nárůst individuální dopravy do hustě obydlené oblasti přináší každodenní vyšší hlukovou zátěž, nedostatek parkovacích míst, kolony popojíždějících aut a znečištění ovzduší karcinogenními látkami i poletavým prachem. Proto je tak důležité zachovat zelené plíce kolem našich domovů i pro další generace.
Těší nás proto, že v posledním roce jsme zaznamenali nárůst dalších aktivních a šikovných obyvatel z mnoha částí Prahy 8, kteří se společně se staví na obranu proti tomuto trendu. Nejsme tak v tom sami. A to je dobře – na západ od našich hranic je sousedský způsob zájmu o své okolí domovů zcela standartní, a obyvatelé jsou součástí diskuze a změn.
V Praze v posledních letech se jedná často o jediný prostředek, jak se pokusit zastavit nebo ovlivnit budoucí vliv stavebního záměru na kvalitu bydlení a zachování životního prostředí, když zodpovědní úředníci a politici placení z veřejných prostředků nefungují.
Spolky a aktivní obyvatelé tak většinu věcí řeší v odborné rovině sami, a přes omezené finanční prostředky a práci ve svém volném čase po nocích musí adekvátně reagovat ve stanovených lhůtách jako právní subjekt a odborník zároveň. Iniciativa Proti-plotu je ale už 12.rokem důkazem, že to lze především díky Vaší pomoci. Děkujeme
Zanechat odpověď