S přihlédnutím na množství informací jsme se rozhodli rozdělit předvolební speciál do dvou částí, kde první část naleznete níže a druhá část bude následovat o den později.
Rozběhlá předvolební kampaň v posledních dnech doslova zaplavila celou Prahu tisíci billboardy, poutači a reklamami na lavičkách s tradičními sliby a hesly politických stran. Ti, co mají neomezený rozpočet a často skryté peníze i od developerů, jsou logicky vidět na každém rohu a domě.
Ti menší nebo poctivější, pak chybějící prostředky do reklamy často nahrazují především osobním kontaktem venku mezi obyvateli. Je však evidentní, že politici neváhají investovat miliony, aby získali pozornost a získali důležité hlasy od Pražanů pro udržení se na svých komunálních postech i pro další období 2022-2026.
I v letošních komunálních zářijových volbách 2022 kandidují na Praze 8 (až na jedno uskupení) na předních místech opět stejní politici pod hlavičkami různých stran. Pokud tedy chtějí získat důležité hlasy a prosadit se, předně by se měli poučit z chyb minulých a nabídnou více otevřenou radnici obyvatelům.
Tedy posílit komunikaci radnice směrem k aktivním občanům, a nabídnout jim možnost spolupracovat při vytváření stěžejních studií, které ovlivní zdejší bydlení na další desítky let.
O panelových sídlištích nahuštěných na malé ploše se dlouhé roky tradovalo, že se jedná o tzv. „králíkárny“. Nicméně díky ucelenému urbanistickému pojetí sídliště Bohnice pro 33 000 obyvatel bylo toto kompenzováno dostatkem denního slunečního světla v bytech, městskou zelení mezi domy, doplněné dětskými hřišti, a logicky rozmístěnými budovami veřejné infrastruktury. Bohnice i Troja proto právem patří do současnosti k oblíbeným a atraktivním adresám k bydlení.
Svým umístěním na kopci a nedaleko centra nabízí rychlou dostupnost do města za prací, kulturou i společenskými aktivitami. Zároveň celé sídliště obklopuje krásná příroda Trojské kotliny s Botanickou, Zoologickou zahradou a Trojským zámkem, což je v metropoli unikátní kombinace.
Když se ovšem vrátíme zpět na kopec, máme pocit, že se za poslední roky zastavil rozvoj této oblasti někde uprostřed cesty mimo zájem politiků, kteří nedokáží adekvátně reagovat. Z pohledu obyvatel hovoříme především o:
- nárůstu automobilové tranzitní dopravy skrze sídliště;
- vyšším hluku z páteřních komunikací Lodžská a K Pazderkám;
- rozpadlých nákupní centrech poplatných své době v majetku soukromých společností;
- nedostačující kapacitě veřejné infrastruktury (školky, ordinace, parkování..);
- vyšším počtu bezdomovců;
- měnící se skladbě obyvatelstva, kde starousedlíci jsou ve věku 70+, mladé rodiny s dětmi odcházejí, a nahrazují je dočasní nájemníci a cizinci bez vztahu k okolí
- vandalství a majetkové kriminalitě;
- nepořádku kolem MHD zastávek a v centrální části kolem Odry a Krakova,
- rušném otevřeném zásobovacím dvoře OC Krakov;
- zahušťování sídliště o další stavební projekty přes deklarace politiků, že nic už nepovolí;
- o zásadních záměrech, které se připravují bez projednání s místními obyvateli
- i permanentní snaze radnice prolomit nezastavitelnost přírodních ploch Trojské kotliny pro soukromé vlastníky.
Jak to všechno víme? Jen za letošní půl rok jsme v rámci iniciativy hovořili s více jak 1 500 obyvateli Bohnic a desítkou předsedů SVJ. Poukazují i na to, že nemají z radnice žádné informace o navržených změnách územního plánu, běžících lhůtách, veřejných studiích, a neví nic o chystaných stavebních záměrech v okolí svých domovů. A pokud se na základě našeho upozornění následně politiků konkrétně zeptali, dostalo se jim často vyhýbavé nebo zavádějící odpovědi. Proto nepovažují volené zástupce za věrohodné v hájení veřejných zájmů.
Z pohledu iniciativy Proti-plotu, která již 12let společně s obyvateli Bohnic a Troje chrání městskou zeleň a podporuje zákonná práva sousedů, vidíme především velikou mezeru
- v uzavřené komunikaci radnice
- v nezvládnutém transparentním územní plánování
- nedostatečné ochraně městské zeleně
- chybějící ucelené vizi rozvoje sídliště
- přehazování zodpovědnosti
- nulové informovanosti a zapojení obyvatel
To může vyplývat i z toho, že radnice MČ Praha 8 poslední roky upřednostňuje zájmy soukromých investorů a miliardářů (za přislíbené příspěvky) před hájením zájmů vlastních obyvatel-voličů.

Rozestavěná radnice na Palmovce, kvůli které přišla Praha 8 o stovky milionů Kč ze svého rozpočtu – dnes nemá ani budovu, ani peníze a bez vyvozené odpovědnosti politiků se jede dál.
Občané paradoxně mnohdy ani netuší, kdo na radnici vlastně nyní sedí, co zvolení politici za uplynulé 4 roky prosazovali a schválili, na čí straně stojí, nebo zda vůbec něco udělali prospěšného i pro obyvatele Bohnic a Troje. Z toho plynou časté dotazy obyvatel směřované na nás, koho mají volit, aby hájil jejich veřejný zájem: tedy nezahušťovat dále sídliště, nestavět zbytečné projekty a chránit okolní městskou zeleň.
Komunální politika významně ovlivňuje životy a kvalitu bydlení více, než si Pražané připouští. Jen pro představu, více jak polovina budoucích stavebních projektů vychází z naší radnice a následně putuje na MHMP v dlouhém procesu schvalování. Pokud obyvatelé nebo SVJ projekt nezaznamenají včas a prošvihnou lhůty pro podání připomínek, z nenápadné malé kuličky hozené z kopce se stane lavina, kterou za pár let nemají šanci obyvatelé už zastavit.
Jsou si toho vědomi jak politici, developeři, tak i „nezávislí“ úředníci dostávající čtvrtletní odměny navržené Radou MČ, kteří pak s oblibou vydávají důležitá rozhodnutí před vánoci nebo v období letních dovolených, aby eliminovali reakci občanů a projekt/změna ÚP snadno prošel bez povšimnutí. Tohle je z našeho pohledu chybný postup, který lze informovaností obyvatel snadno vyřešit, zvláště když všechny informace o připravovaných termínech chodí do datových schránek starosty a dalších.
Je tedy určitě chvályhodné pečovat o bohnický hřbitov, deklarovat „že s někým bude líp“, nebo zveřejňovat nostalgické fotografie, nicméně obyvatelé v rámci zachování kvality bydlení chtějí před volbami jasně vědět, jaké názory na konkrétní věci z okolí jejich domovů mají jednotliví kandidující politici, aby se mohli rozhodnout, komu dají svůj hlas.
Z tohoto důvodu jsme se pustili do vytvoření prvního předvolebního dotazníku pro všechna politická uskupení kandidující na radnici MČ Praha 8, abychom občanům Bohnic a Troje přiblížili ucelený názorový přehled jednotlivých lídrů stran na stěžejní body z této lokality, a ti pak měli snazší rozhodování, komu dát svůj hlas. Při sestavování otázek jsme oslovili i sousedy (profesionály z mnoha oborů), aby dotazník nebyl zatížen pouze naším jednostranným pohledem.
Ve stanoveném termínu jsme obdrželi vyplněné dotazníky od všech kandidujících stran vyjma současné koalice na MČ Praha 8, tedy: ODS, Patrioti, STAN-TOP 09 a ANO 2011, které skoro vždy hlasuje ve shodě s touto koalicí.
Ať byl důvod jakýkoli, tento přístup vykresluje postoj zvolených zástupců radnice placených z veřejných prostředků ke svým občanům Prahy 8 za poslední 4 roky, pokud se jedná o zásadní otázky. Je to ovšem jejich volba, kterou respektujeme.
Jak jsme všechny politiky upozornili – v případě, že dotazník nepošlou, doplníme za ně sami jejich roli na radnici z našich dostupných archivů, aby to bylo fér i pro ostatní. Během úterý tedy ve finální podobě zveřejníme souhrn odpovědí v rámci předvolebního dotazníku 2022.
Ovšem v kontextu tohoto článku je určitě už nyní o čem přemýšlet…
Chráníme městskou zeleň v rámci našeho přesvědčení bez nároku na honorář. Žádný z členů iniciativy Proti-plotu.cz nekandiduje do komunálních voleb 2022. Za 12let existence iniciativy nemáme na čele ničí nálepku, a proto nezatíženi programovým prohlášením nebo politickým handrkováním můžeme veškerou naší energii a čas směřovat efektivnímu řešení problému. Politické body rádi přenecháme politikům, kteří pomohou kauzu dotáhnout do konce ke spokojenosti obyvatel.
Vyborny napad a iniciativa, jak pomoci zprehlednit posouzeni dosavadniho jednani a konani a nasledny lepsi vyber a kontrolu volenych zastupcu placenych z nasich dani za ucelem toliko prosazovani zajmu vetsiny svych volicu!