Iniciativa Proti-plotu se velmi ráda připojila do celorepublikové úklidové akce Ukliďme Česko, jejímž cílem je aktivně bojovat proti černým skládkám a nepořádku v českých městech, vesnicích a přírodě. S ohledem na pěkné slunečné počasí jsme nepočkali ani na oficiální den 2.4.2022, a pustili se do toho asi jako první v ČR hned 🙂
V nepořádku se žít nedá, o tom ví i divoká zvířata. Uklizený domov, ať už byt, dům či zahrada, vypadá mnohem lépe (a je zdravější), než kdyby byl plný rozkládajících se odpadků. A stejné je to s celými obcemi a také volnou přírodou.
Naštěstí existují mezi námi desetitisíce lidí, kteří rádi vidí svou obec i přírodu bez povalujících se lidských odpadků. A protože to dělají zdarma a z osobního přesvědčení, vyčištěné místo vypadá výrazně lépe, než když se o košťata a lopaty opírá 20 zaměstnanců IPODECu placených radnicí z našich daní, jako nedávno pod poliklinikou Mazurská.
Vybrali jsme si zelený pás naproti Botanické zahradě Troja o ploše cca 12.600 m² pokrytý bujnou vegetací v podobě vzrostlé náletové zeleně. Ta se za více jak 40let proměnila ze skladiště stavebního materiálu na prostředí lesního typu a plní dnes nezastupitelnou roli v sousedství hustě obydleného betonového sídliště Bohnice.

Senioři nedají na vzrostlou zeleň v okolí svých domovů dopustit. Velmi dobře si pamatují cca 45let nazpět, kdy na novém sídlišti Bohnice byly jen hromady stavební suti, bláta a betonových panelů. Mnoho keřů a stromů tak vedle svých paneláků vysadili sami. Zdroj: FB Bohnice-Čimice-Troja
V posudku „Natura 2000“ to potvrdil i RNDr. Tomáš Kuras, Ph.D., když uvedl: „předmětná plocha se postupně stala prostředím lesního typu, a tak může plnit ekologicko-stabilizační funkci pro navazující urbánní zástavbu sídliště Bohnice (viz. stínění bytové zástavby od provozu na komunikacích, klimatizační funkce apod.)“.
Tuto funkci předmětný pozemek opravdu plní a jeho význam vzhledem ke zhoršující se klimatické situaci je nenahraditelný. Kácení stovek vzrostlých stromů na jednom z mála ostrůvků zeleně Bohnického sídliště je v rozporu s ekologickou udržitelností tohoto urbanistického celku. Navíc je třeba připomenout, že velká část sousedního lesoparku – jediné rozsáhlejší sídlištní zeleně, byla v minulosti oplocena Botanickou zahradou a následně výrazně redukována. Další úbytek zeleně v sousedství rozpáleného betonového sídliště není proto vhodný.

Pro představu takto vypadá bytový projekt Trilobit v bezprostřední blízkosti přírodní rezervace Prokopské a Dalejské údolí. Zdroj JRD s.r.o.
Pokud už stavební projekt, tak se skutečnou přidanou hodnotou pro obyvatele a respektující sousední přírodní lokalitu. Nikoliv vytvoření nového rušného místa generující permanentní hluk, emise a přivádějící do celé oblasti další individuální dopravu.

Podklady ze studie investora JTH – vlevo současný stav // vpravo po otevření rušného hypermarketu. Například tyto obrázky znázorňují koncentrace rakovinotvorného a mutagenního uhlovodíku BENZO(a)PYRENU poškozující DNA.
K zelenému pozemku máme už osobní vztah s ohledem na pětiletý boj obyvatel Bohnic a Troje proti záměru postavit zde rušný hypermarket Kaufland s otevřeným zásobovacím dvorem. Nesouhlas k záměru vydala i MČ Troja, MČ Praha 8, Botanická zahrada Troja, Zoologická zahrada Praha a Institut plánování a rozvoje hl. města. Pod papírovou petici za 2 měsíce se podepsalo 12.000 obyvatel i návštěvníků z Botanické zahrady z více jak 40ti zemí. Za kontraverzním a veřejností nepřijatým záměrem stojí teplický miliardář Jaroslav Třešňák.
O pozemek se v posledních letech moc nestaral.. ale ruku na srdce, ani ty odpadky nejsou od něj a není proto důvod, aby je jako vlastník uklízel. Město to neudělá, takže bylo na nás, abychom s tím něco udělali.
Na pozemku nebyl objemný odpad ani žádné injekční stříkačky. Našli jsme především plechovky od piva, zašroubované skleněné láhve od Tuzemáku a Vodky, no a pak vcelku slušnou hromadu nafoukaného igelitu, který pochází z přeplněných popelnic v těsném sousedství.
Zdrojem problému jsou především bezdomovci, kteří při prohrabování přeplněných kontejnerů zavázané igelitky s odpadky roztrhají, a pokud je silný vítr jako byl v posledních týdnech, lítá pak všechno od papírových krabic, igelitů až po vánoční stromky na sousední pozemek. V extrémním případě odjedou z oplocené ohrady rovnou celé kontejnery, které se zastaví o zaparkovaná auta.
Protože nic neděláme zbytečně, požádali jsme rovnou příslušné SVJ Trojský vrch o nápravu tohoto nevyhovující stavu. Než se najde odpovídající technické zabezpečení, tak alespoň o pravidelný úklid i přilehlého zeleného pásu. Doporučili rovněž dojednat na každé pondělí hned ranní odvoz po víkendu přeplněných kontejnerů, a jsme připraveni pomoci i s případnou kampaní pro obyvatele v rámci třídění.

Uklizený pozemek opravdu prokouknul, nezůstal tam ani papírek. Probouzející se příroda má opět svůj prostor.
Možná teď 3.3% obyvatel namítne, že kdyby tam byl rušný hypermarket, tak se vše vyřeší.. kdepak, spíše naopak. Podobná místa s velikou frekvencí osob přitahují ještě více nepřizpůsobivých bezdomovců, kteří pak v okolí posedávají na lavičkách, dělají bordel, obtěžují kolemjdoucí a cucají pivo v akci. Najdete je u obchodů, v okolí metra i v centru města. Stačí se jen rozhlédnout. Ale i to lze vyřešit např. rozdáním reflexních vest s číslem, košťat a následně stravenek v odpovídající hodnotě za provedený úklid. Vedlejším efektem bude, že si příště sami dvakrát rozmyslí, zda něco odhodí. Doporučili jsme už v lednu starostovi p. Grosovi vyzkoušet u metra Kobylisy v rámci testovacího projektu. Případně to zařídíme.
Pokud Vás tento článek inspiroval, máte stále možnost se přihlásit ať už jako organizátor vlastní akce, nebo si najít už nahlášenou akci a přidat se k sousedům pomoci uklidit přírodu v okolí našich domovů v sobotu 2.4.2022. Více na https://www.uklidmecesko.cz/
P.S. děkuji všem kolegům z iniciativy Proti-plotu, kteří si udělali čas.
Zanechat odpověď