Článek byl dne 16.6.2021 aktualizován o nové informace. Zastupitelé Hl. m. Prahy budou o obou předmětných bodech hlasovat dle všeho až v září. Vše monitorujeme, připravíme další kroky a včas Vám dáme vědět, jak se zapojit a pomoci ochránit cennou přírodu Trojské kotliny nezastavěnou. Děkujeme všem a přejeme ničím nerušené prázdniny.
V úterý dne 8.6.2021 zasedli politici a externí členové z Výboru pro územní rozvoj HMP, aby rozhodli o návrhu změny územního plánu u podnětů č. 283/2019 (Zázemí rekreačního areálu Šutka) a č. 27/2021 (zahrádky Šutka).

Cenná oblast Třešňovky, kterou by měl nahradit výstavba. Jedná se o nekoncepční a účelové rozšiřování zastavitelných území na úkor ploch zeleně. Navíc není dopředu ani jasné, jak bude řešeno dopravní napojení.
V otázce zahrádek Šutka MČ Praha 8 navrhuje zastavění jako řešení pro případy, kdy vlastníci se o přírodní pozemky nestarají a nechají je devastovat. Takový postup je však neakceptovatelný a právně neobhajitelný. Politikům zcela uniká, že odměna investorovi v podobě změny ÚP za špatný stav pozemku je nebezpečný precedens, který naopak bude motivovat všechny ostatní vlastníky pozemků, aby se chovali k spekulativně nakoupeným pozemkům tím nejhorším možným způsobem s jistou vidinou zisku za podpory města.

Červeně vyznačená oblast bývalé zahrádkářské osady Šutka leží na pozemku č. 792/1 k.ú. Troja o výměře 31.808 m². Z fotografie satelitní mapy je patrné, že ucelené území je již součástí cenné přírody Trojské kotliny.
Oba návrhy podala MČ Praha 8, která jménem soukromých investorů prosazuje další parcelaci cenného přírodního území Trojské kotliny s požadavkem převodu na stavební lukrativní parcely.
V plánu je výstavba celkem 35 vilových domů s přidanou veřejnou funkcí, které jsou jen chabou kompenzací za likvidaci cca. 65.000 m² vzrostlé městské zeleně, a zvýšení ruchu i provozu v oblasti. Jak jsme uvedli v předchozím článku, cítíme zde evidentní zájem z vedení radnice MČ Praha 8 návrh protlačit. Silnou motivací bude nejspíše slíbený příspěvek od investora, pro kterého jsou to jen drobné a dobře investované peníze..

Cenná lokalita Trojské kotliny byla desítky let známa pro všechny Pražany především pro svou ojedinělou chráněnou přírodu, ovocné sady, turistické vyhlídky, usedlosti a vinice.. Dnes díky účelovému jednání za podpory politiků dochází ke stále rychlejšímu ukrajování zelených ploch, přeměnám ÚP na stavební pozemky, a výstavbě naddimenzovaných sterilních vil obklopených vysokou zdí.
Při psaní předchozího článku jsme vycházeli z ověřených podkladů, které se nám podařilo dát do ucelené podoby během jediné noci. Udělali jsme pro dotčené obyvatele Velké skály a Písečné tak více než politici za celé volební období. Díky tomu se doslova za 5min 12 dotčení obyvatelé Velké skály a Písečně dozvěděli o záměrech, které se bez jejich vědomí v tichosti připravují.
Velmi nás překvapilo, že o některých publikovaných zásadních poznatcích v našem předchozím článku (např. o probíhajícím soudním sporu o předmětné pozemky), netušili překvapivě ani samotní zastupitelé MČ Praha 8, kteří tehdy i přes chybějící doprovodné podklady podnět zastavění Třešňovky přesto doporučili ke schválení.. Podivných náhod a nejasností je v celém schvalovacím kolečku mnohem více, viz. včera obdržený komentář:Městská zeleň je to nejcennější, co mají obyvatelé rušné metropole kolem svých domovů k dispozici. Je třeba jí proto důsledně chránit. Nerozumíme tomu, proč politici v Praze deklarují její důležitost a ochranu, když následně jednají přesně obráceně kvůli přislíbenému finančnímu obnosu od investora a jdou tak i proti vlastním obyvatelům?
Víme, že ne všichni aktivní obyvatelé stačili za necelý den informaci na FB a rozvěšených letáčcích postřehnout, přesto však bylo odesláno na výbor přes 200 podnětů od občanů i spolku Gekonika o.s. Dle vyjádření jednoho člena výboru si nikdy nepamatuje, že by obdrželi tolik emailů k jednomu podnětu.

Městská zeleň je to nejcennější, co mají obyvatelé rušné metropole kolem svých domovů k dispozici. Je třeba jí proto důsledně chránit. Proč tedy politici v Praze deklarují její ochranu, když následně jednají přesně obráceně kvůli přislíbenému finančnímu obnosu od investora?
Očekávali jsme, že společně s odeslaným odkazem na obsáhlý článek otevřeme členům výboru oči a logickými argumenty změníme úhel jejich pohledu na oba kontraverzní návrhy. No jestli se to povedlo se dozvíte obratem…
Jaké politické strany hlasovaly pro zachování cenné trojské přírody?
Nejdříve bychom rádi poděkovali za obyvatele Prahy 8 předsedovi výboru p.Zemanovi a jeho dvěma kolegům z PRAHA SOBĚ za předem deklarovaný postoj, kdy konzistentně hlasovali proti záměru zastavět přírodní cenné lokality Šutky a Třešňovky. Stejně tak externistovi Ing. Krylovi z Pirátů, který rovněž odmítnul oba návrhy na změnu územního plánu.

Opravdu nepotřebujeme chodit na vycházky mezi luxusní vily, ale desetitisícům obyvatel stačí ke štěstí trochu toho klidu a míru v okolní přírodě Trojské kotliny. Zdroj: IPR
Jaké politické strany podpořily převod trojské přírody na stavební parcely?
Bohužel všech 6 zastupitelů z ODS, ANO, TOP09 a STAN i přes dodaný článek, nová podstatná fakta, a zájem Pražanů na zachování Třešňovky, se evidentně řídilo jinými zájmy.

Slavnostní oznámení projektu „Příměstský park Trojská kotlina“, na kterém Hl. město Praha s MČ Praha 7, MČ Troja a MČ Praha 8 společně participují. Deklarovaná zvýšená ochrana této nesmírně cenné přírodní oblasti by měla být jednoznačně zárukou, že nebude teď ani v budoucnu převedena na stavební pozemky. Vlevo tehdy radní Plamínková (STAN), která nyní paradoxně hlasovala pro přeměnu zeleně na stavební parcely.. Foto: MHMP
Věcný obsah jasně postavených našich argumentů přednesených členem výboru PhDr Pavlem Světlíkem (Praha Sobě) a Ing. Arch. Vinklárkovou z Arniky neměly na jejich rozhodování vliv. Co myslíte – zvítězil zdravý rozum, zájmy místních obyvatel a ochrana cenné přírodní lokality v Troji, nebo peníze a účelový návrh vše převálcoval?

Teplotní ostrov v rozpálené pražské metropoli je ze satelitní mapy evidentní. Chladnější místa nabízející stín a nižší teplotu jsou pouze v oblasti zelených parků pro desetitisíce Pražanů, nebo v klimatizovaných vilách pro pár desítek obyvatel, kteří se tam stejně moc nezdržují. Která volba je pro udržitelnost bydlení v Praze pro politiky tou správnou volbou? Zdroj: Český rozhlas
Máme několik rozdílných verzí o tom, kdo jak hlasoval. V rámci korektního přístupu zveřejňovat pouze ověřené informace jsme požádali všechny členy výboru o vyjádření, jak v obou bodech konkrétně hlasovali. Za 7dní odpověděla pouze polovina dotázaných členů výboru.
Dle vyjádření zástupce ANO ing. Prokopa jeho souhlas vycházel z doporučujícího stanoviska MČ Praha 8 a rád hlasoval proti doporučení „toxické“ organizace Arnika.
V přepisu ze záznamu jednání výboru pak druhý člen ANO Radomír Nepil (historicky propojený s MČ P8) opakovaně aktivně loboval ve snaze ovlivnit členy výboru k podpoře návrhů na zastavění zahrádek i Třešňovky např. následujícím vysvětlením: „Dovolím si dát protinávrh na souhlas. Žádost podávala MČ Praha 8. Souvisí to s revitalizací celého území resp. s rozšířením areálu sportoviště Šutka. Součástí této změny by měl být vznik rodinných domů, ale zároveň sportoviště třeba pro triatlon a spol. Souvisí to s tou Šutkou. Je to série 3 změn, které řeší tuto oblast. Praha 8 má k tomu souhlasné stanovisko“.
Výjádření zastupitele TOP 09 ing. Richtra bylo obsáhlejší a rozhodně na vyšší odborné úrovni, ve kterém popisuje své důvody souhlasu i celý proces pořizování změn územního plánu viz. přiložené schema. I přes dobře míněné jednání dle našeho pevného názoru nová výstavba by měla probíhat v místech tomu určených, nikoliv uměle vytvořených ohnutím zákonů za využití popsaného procesu změn ÚP.
Zahrádky Šutka (Podnět č. 27/20021)
7 pro, 3 se zdrželi, proti nikdo, pí.Plamínková si odskočila
Zázemí rekreačního areálu Šutka (podnět č. 283/2019) – zastavění Třešňovky
6 pro, 1 zdržel a 4 proti.
Rozložení politických sil ve výboru územního rozvoje HMP a podpora MČ Praha 8 výrazně pomohla nakonec tomu, že oba podněty byly 8.6.2021 výborem doporučeny ke schválení.
Obyvatelé Troje a Bohnic prohráli díky hlasování politiků z ODS, ANO, TOP09 a STAN první kolo, nikoliv však celý souboj za záchranu cenné přírodní lokality Třešňovky.

Síla velkého počtu místních obyvatel spočívá v přesvědčení s ohledem, že tohle je náš domov, v širokém rozpětí specializací, profesních znalostí a potřebných kontaktů. V roce 2016 jsme s obyvateli zachránili přírodní park před vykácením a zástavbou. HMP jej následně vykoupilo a svěřilo do péče Botanické zahradě.
Co bude nyní následovat?
Rozhodnutí Výboru pro územní rozvoj HMP je poradní (jde o doporučení, které není závazné). Nicméně je to další kladné stanovisko k doporučení MČ Praha 8, která odsouhlasila záměr v roce 2019 i bez přiložených dokladů a studie.
Nyní podněty projedná Rada hl. m. Prahy a následně předloží Zastupitelstvu HMP ke schválení. Tyto podněty jsou pak už zabaleny v rámci celého balíku, o kterých se hlasuje.
Dle našich informací bude záměr projednán na zastupitelstvu hl. m. Prahy začátkem září 2021. Je pravděpodobné, že i zde všichni zastupitelé ANO a ODS budou hlasovat pro změnu ÚP.
Bude tedy nutné, abych se obyvatelé zastupitelům ještě více „urgentně ozvali“ a připomněli, že v rámci přijaté deklarace Prahy o ochraně zeleně a přípravě na změnu klimatu, i obdrženém ocenění očekáváme, že v rámci hlasování zamítnou předmětné návrhy. Připravíme koncept a včas dáme vědět, jak se zapojit. Bude to nejspíš kombinace na sobě několika paralelních kroků..
Jak mohu pomoci?
Mnoho z Vás nás oslovilo s nabídkou pomoci, děkujeme. Určitě jí brzy rádi využijeme.
Pokud chcete být v obraze a nic Vám neuniklo, pošlete prosím na zachranme.tresnovku@seznam.cz emailový kontakt na sebe. Upozorňujeme politiky, že na emaily nebudeme zasílat tajné návody. Veškeré informace včas zveřejníme na http://www.proti-plotu.cz
Úspěch bude záležet i na sdílení informací a rozšiřování okruhu aktivních podporovatelů mezi vaši rodinu, sousedy, přátele, s čímž můžete začít hned. V každém případě je to výzva a pevně věříme, že společnými silami změníme názor politiků a včas celou věc nesmyslnou zastavíme. Trojská příroda za to rozhodně stojí.
Shrnutí základních informací o obou podnětech:
Podnět č. 27/2021 zahrádky Šutka (výstavba 30x luxusních vil na trojském svahu s 2 parčíky)
Společnost Vilesol s.r.o. spekulativně vlastní na trojských svazích parcely v pořizovací ceně 27,5 mil Kč vedené aktuálně v ÚP jako městská zeleň (PZO – zahrádky a zahrádkové osady, PS – sady, zahrady a vinice), která neumožňuje zamýšlenou zástavbu.
O pozemky se vlastník nestará, neseká, nechává zde bezdomovce volně pobývat, takže se nelze divit, že opuštěné území bývalých zahrádek je po pár letech naprosto zdevastované.
Mezitím dohoda s politiky, aby mu pomohli prosadit změnu územního plánu z městské zeleně na 30x stavebních parcel nabízející lukrativní výhled na Prahu.
Městská část Praha 8 uzavřela se společností Vilesol s.r.o. memorandum ohledně toho, jak bude vypadat výstavba investičního záměru po parcelaci území, a o platbě kontribuce (příspěvku).
Argumentem investora a politiků k výstavbě je zanedbaný stav zaniklých zahrádek, které paradoxně nechal účelově chátrat.. V představeném projektu investor tak popisuje hrozby, nebezpečnou lokalitu, zanedbanost plochy i bezdomovce, jako negativní aspekty současného stavu.
Vizuálně je ovšem celý nový „zelený“ projekt dokonalý. Vily budou z ekologických přírodních materiálů, takže splynou s okolní krajinou. Co na tom, že se jedná o ilustrativní vizualizaci. O komunikacích a jejich napojení se moc nemluví. Obvyklé vysoké neproniknutelné ploty kolem milionářských sídel vyžadující soukromí nejsou raději zakresleny, aby ve vizualizaci nerozbíjely krajinné propojení domů s okolní cennou přírodou. K tomu 2 parčíky, které předá následně do péče města. Umístění toho horního má ještě jeden prozaičtější důvod, ale o tom se zmíníme někdy jindy..

Kamenné zdi se z vizualizace evidentně vytratily, aby nekazily propagované propojení eko zástavby s okolní cennou přírodou. Pionýrské domečky z přírodních materiálů za desítky milionů určitě ještě doznají změn, aby nevypadaly jako laciný stan na táboře. Přesto na základě představeného projektu už získal investor dva souhlasy. Zdroj: prezentace investora MDMA architects
Vzhledem k probíhajícímu soudnímu sporu ohledně vlastnictví pozemků by se ale mohlo (teoreticky) stát i to, že vlastníkem pozemků se stane společnost Green Village Development s.r.o., která memorandem vázána není. Pak by se mohlo stát i to, že městská část Praha 8 sice změnu územního plánu prosadí, ale výstavbu bude realizovat společnost, která žádným memorandem ohledně podoby výstavby vázána není, a není ani zavázána k platbě kontribuce. Projekt se pak může klidně změnit na vyšší bytové domy a stavby, které umožní změna územního plánu. Z důvodu opatrnosti by neměla být prosazována změnu územního plánu do doby ukončení sporu ohledně vlastnictví pozemků. A pokud tuto opatrnost neprojevuje tato městská část, pak by ji mělo projevit hlavní město Praha.
Změnou ÚP vyletí hodnota 31.808 m² pozemků na stovky milionů, ne-li k jedné miliardě Kč. Za to nabízí 31. nejbohatší Čech „ekologický“ projekt s hospodařením s dešťovou vodou, příspěvek MČ Praha 8, průchodnost převážně po obvodu pozemku, a dva malé parky, o které se bude následně starat město.
Podnět č. 283/2019 zázemí rekreačního areálu Šutka (výstavba v Třešňovce)
Oblast „Příměstského parku Trojská kotlina“ se zvýšenou ochranou zeleně, která je místními 40.000 obyvateli Bohnic a Troje jedním z nejoblíbenějších míst. Jedná se o cennou přírodní lokalitu s výskytem vzácných i chráněný živočichů a rostlin. V rámci biodiverzity je funkce třešňového sadu pro rozvoj přírodních společenstev Troje nepopíratelná a finančně nevyčíslitelná.

Cenná příroda Trojské kotliny v oblasti Třešňovky má dle plánu radnice MČ Praha 8 i výboru pro územní plán HMP vyklidit místo záměru výstavby 5 luxusních vil s restaurací a bikecross dráhou… Foto: Alois Chalupecký
V celé oblasti Trojské kotliny se nachází chráněná teplomilná vřesoviště a stepní traviny, vinice a ovocné sady. Najdeme zde Přírodní park Draha-Troja, Pustá vinice, Přírodní památka Havránka, Přírodní památka Salabka, i bohatou a cennou přírodní rezervaci Podhoří. Vedle toho zamýšlené luxusní naddimenzované vily s restaurací a bikecross dráha jsou naprosto zbytné projekty, kvůli který nesmí politici povolit zničit tuto cennou přírodní lokalitu, kterou ročně navštíví přes 2.000 000 návštěvníků.
Rovněž i v tomto případě by mělo platit, že majitelé v takových případech musí respektovat dané regulativy využití souboru předmětných pozemků, které zakoupili za cenu tomu odpovídající.
V dalším z předkládaných projektů se objevují návrhy na zastavění a zatížení dosud nezastavěných ploch. Je třeba připomenout, že v řízení, které probíhalo na dostavbu samotného Plaveckého areálu Šutka (rok 2009) bylo uvedeno, že záměr dostavby plaveckého areálu je přípustný právě proto, že se nejedná o funkci bydlení, jelikož tato lokalita je již nadprůměrně zalidněná.
Zanechat odpověď