Zástupce iniciativy Proti-plotu přijal pozvání k účasti na setkání členů spolku „Příměstský park Trojská kotlina z.s.“ organizovaný radnicí MČ Troja.

Za MČ Praha 8 se setkání zúčastnil zakládající člen řídící rady a bývalý předseda komise životního prostředí, Mgr. Vít Céza. Za HMP zde hovořila koordinátorka projektu Ing. arch. Iva Schneiderová, byl zde zástupce IPRu hl. m. Prahy nebo místostarostka Lenka Burgerová z MČ Praha 7.
Setkání navazuje na naše zapojení do projektu v roce 2018 i dlouholeté aktivity v rámci ochrany území v Troji. Jsme toho názoru, že rozmanité území Trojské kotliny si zaslouží rozhodně vyšší a ucelenou ochranu před nevhodnými developerskými projekty, které do přírodně nesmírně cenné a návštěvníky hojně využívané lokality s naučnými a volnočasovými aktivitami, rozhodně nepatří.

Řeka, která cenné území Trojské kotliny za miliony let vytvořila, dnes tvoří spojující prvek připravovaného parku. Je nejvyšší čas vrátit jí původní krásu a využít její obrovský potenciál při zachování ochrany vodního ptactva a zdejší krajiny.
Na programu bylo představení analýzy „Veřejný prostor pražské Troje a Císařského ostrova“, prezentované autorem Lukášem Hanusem Ph.D. Na tu navázala společná diskuze o hodnotách Trojské kotliny a potřebných konkrétních zásazích ve veřejném prostoru a větších společných projektech. Prodiskutované podněty budou zapracovány do analýzy.
Koncepci Příměstského parku schválila Rada hl. m. Prahy v rámci memoranda v roce 2017, a má za cíl rozmanité aktivity cílící na ochranu kotliny a jejího okolí. Zároveň nabídne Pražanům a návštěvníkům další sportovní a kulturní využití v rámci nově vytvořených parků, sportovišť, vodních prvků i cest v místech dnes prakticky nevyužívaných v oblasti Císařského ostrova a levého břehu Vltavy.

Cílem připravovaného příměstského parku Trojská kotlina je nabídnout Pražanům nový oblíbený veřejný prostor stejně jako mají např. obyvatelé Mnichova kolem břehů řeky Isar. Foto: Marek Kundrata
Níže naleznete exkluzivní možnost doplnit přípravnou část svými nápady v následující anketě vypracované autorem analýzy Lukášem Hanusem PhD, a IPR Praha.

Věděli jste, že návštěvnost celé Trojské kotliny je cca 2.500 000 návštěv za rok? Přispějte i vy svým názorem a nápady k nové podobě Císařského ostrova, co by jste si zde přáli mít.
ANKETA ZDE http://www.trojskakotlina.cz/anketa/
Svou plochou 800 hektarů připravovaný park zasahuje do čtyř městských částí – ty jsou i jeho členy. Zahrnuje např. zelené plochy Botanické zahrady Praha, zachráněného dubového lesa i plochy zeleně na místě plánovaného Kauflandu. Spolek bude do budoucna otevřen v dosud nespecifikované podobě i aktivním spolkům z řad občanů. Více o projektu na http://www.iprpraha.cz/cisarskyostrov

Opět před pár dny hrozilo, že velmi cenná oblast přírodní památky Velká Skála v Praze navždy zmizí pod zástavbou nevzhledných a předimenzovaných vil. Naštěstí díky místostarostům Jiřímu Vítkovi z MČ Praha 8 a MČ Troja arch. Tomáši Drdáckému se podařilo území, jenž je součástí připravovaného příměstského parku, uchránit a nebude převedeno na čistě obytné (OC)!
Předpokladem je i zintenzivnění ochrany cenných území ve vymezené oblasti parku, tedy např. i lokality Velké Skály, která je už od roku 2004 pod obrovským tlakem na převod zelených ploch využívaných dnes 33.000 obyvateli sídliště Bohnice k procházkám s pejsky, pouštění RC modelů nebo sportování, na území čistě obytné s plánovanou výstavbou souboru luxusních rodinných domů – obrovských vil.
Tento kontraverzní návrh, vedený pod číslem Z 1144, po třech hodinách jednání na Výboru pro územní rozvoj hl. města, především díky místostarostům MČ Praha 8 Jiřího Vítka a arch. Tomáše Drdáckého z MČ Troja, naštěstí nakonec neprošel a současný stav území zůstane zachován!
Nicméně paralelně na základě vyhlášené výzvy nám. primátora arch. Hlaváčka s žádostí, aby městské části zaslali své případné návrhy na změnu územního plánu Prahy pro následující 4 leté období (než začne platit nový připravovaný Metropolitní plán), projednala Rada zpracovaný návrh |ZDE za MČ Praha 8 a následně jej dne 12.6.2019 schválilo zastupitelstvo MČ Praha 8.

V návrhu vypracovaném MČ Prahou 8 je např. podivný bod, kde se navrhuje v oblasti přírodní památky Bílá Skála rozdělení ucelené zelené plochy vedené v současnosti jako PS ( sady, zahrady, vinice) na 45% OB – čistě obytné zastavitelné území a 55% ZMK – zeleň městská a krajinná, ve které je přípustné postavit např. silnici, zahradní restauraci a parkoviště. To rozhodně není v pořádku!
Zpracovaný návrh |ZDE obsahuje kromě bodu autobusového nádraží Palmovka i poněkud zvláštní požadavky na změnu některých částí ze zelených ploch na OB čistě obytné např. v oblastech Pusté vinice, Šutky nebo přírodní památky Bílé skály (nakonec tento kontraverzní bod byl jako jediný z dokumentu vymazán – nejspíše s ohledem na investice MČ Praha 8 do revitalizace sadu, kde se velmi aktivně angažoval Mgr. Vít Céza). Nyní Praha 8 pošle odsouhlasený dokument jako podnět na změnu územního plánu tzv. zkráceným řízením a bude na Magistrátu hl. m. Prahy, jak se k jednotlivým návrhům postaví. Obyvatelé z okolí zatím o ničem netuší.

Peníze za prodej městských zelených pozemků se vždy rychle rozkutálejí za předražené a často nekoncepční projekty radnic. Oproti tomu vzrostlá příroda v okolí rozpáleného sídliště má nevyčíslitelnou hodnotu pro obyvatele, životní prostředí, klima ve velkoměstě i zdraví Pražanů v podobě filtru poletavého prachu s nulovými náklady.
S ohledem na deklarovanou koncepci hl. města v boji proti klimatickým změnám a extrémním vedrům v Praze, stejně jako nedalekého projektu Příměstského parku Trojského parku schváleném Radou hl. města Prahypevně věříme, že dojde k minimální ztrátě dalších zelených ploch svahu Trojského údolí na úkor zbytné zástavby. V Praze je stále dostatek ploch v tzv. brownfieldů, které je možné smysluplně využít, aniž by se stavělo na stále dalších zelených loukách a v místech sadů. Prázdná pokladnička radnic nemůže být tím stěžejním, co rozhoduje o trvalé ztrátě přírodních a rekreačních území v metropoli.
Zanechat odpověď