Nový metropolitní plán je nejdůležitějším podkladem hl. m. Prahy, který ovlivní další výstavbu a podobu Prahy, tedy i Prahy 8, na příští desetiletí. V závěru loňského roku institut plánování a rozvoje (IPR) zveřejnil poslední verzi tohoto dokumentu, aby jí lidé mohli připomínkovat. Sběr podnětů a námětů má začít v březnu 2018.
Jako každá radikální změna s sebou nese velké možnosti, ale také rizika. Týká se každého z nás. Není náhodou park přes ulici určen k budoucí zástavbě? Jaká pravidla jsou navržena pro váš dům, zahradu a co platí pro vaše sousedy? Kolikapatrové domy jsou plánovány v místě, kde žijete?
Iniciativa Proti-plotu.cz s ohledem na permanentní vedený boj proti pokusům developerů, tu zastavět izolační zeleň sídliště, tam vykácet vzrostlý kus lesa přírodního parku Draháň-Troja.. si je vědoma nesmírné důležitost tohoto dokumentu pro život místních obyvatel a budoucí kvalitu bydlení nejen na sídlišti Bohnice.
V roce 2017 jsme se proto aktivně zúčastnili diskuze na téma „Metropolitní plán – jak dál ?“ organizované Akademií věd ČR s náměstkyní primátorky Mgr. Petrou Kolínskou, starosty, architekty a občanskými spolky. Zde se teprve hledal klíč, jak k plánu přistupovat a obrušovali se hrany mezi IPRem a Magistrátem. Od té doby se projekt po mnoha letech tápaní a sporů posunul do finální fáze.

Zachráněný les obyvateli Bohnic vedle Botanické je i v novém Metropolitním plánu veden jako zastavitelné území. A to je špatně s ohledem na jeho funkci rekreční plochy a koridoru pro pohyb zvěře!! Je třeba na tuto skutečnost včas upozornit, dokud je prostor.
Věděli jste například, že „nový“ Metropolitní plán dělí území městské části na produkční, obytné, rekreační a přírodní, kde např. rekreační se mohou nacházet jak v zastavitelné, tak nezastavitelné oblasti.. ?
Zde musíme pochválit a smeknout před aktivním přístupem radnice Prahy 6, kde spustili aplikaci, ve které se místní obyvatelé po přihlášení mohou vyjádřit, připomínkovat nebo navrhnout změny v Metropolitním plánu. Jak konstatuje místostarosta pro územní rozvoj na Praze 6 Martin Polach (ANO), spolky zde odvedli výbornou práci. Není důvod tomu nevěřit! Je to trochu náročné, ale ten čas za to stojí. Zeptejte se postižených obyvatel plánovanou zástavbou, kolik roků je stál stále nevyhraný boj s developery nervů, peněz a času..
Odborníci, kteří se k plánu vyjadřují, mohou upozornit na obecné nepřesnosti, ale konkrétní chyby ve vymezeném území snadno přehlédnou. Toto je úkol pro místní občany, kteří nejlépe znají lokalitu, v níž žijí a mohou proto poskytnout důležitou zpětnou vazbu ke konkrétnímu místu. Jejich návrhy a připomínky, např. s ohledem na rekreační oblast požadavek na změnu parametru území ze zastavitelného na nezastavitelný, shrnou tzv. garanti jednotlivých lokalit a předají radnici, která je po zapracování odešle na Magistrát jako oficiální připomínky MČ Praha 6 za své území. V aplikaci mají občané rovněž možnost vidět, jak s jejich připomínkami a postřehy radnice naložila.

A tady pro změnu letecký pohled na necitlivou zástavbu na Praze 8 v Dolních Chabrech. Investor vytěží maximum, ale město, respekt. daňový poplatnící budou muset zaplatit vyřešení nedostatečné dopravní infrastruktury a další problémy spojené se skokovým nárůstem obyvatel v oblasti.
Tímto proaktivním přístupem existuje reálná šance pozměnit současný nevyhovující stav, který jde často i neúmyslně svým rozsahem a určením, na ruku nenasytným developerům. Ti se netají snahou vytěžit ze zakoupené parcely maximální finanční zisk bez ohledu na místní obyvatelé, kteří zde desetiletí žijí, bez ohledu na urbanisticky zamýšlený koncept sídliště, infrastrukturu, krajinný ráz nebo odpovídající výšku okolních budov.

Takto vypadá odvolaní připravené iniciativou Proti-plotu.cz proti rozhodnutí stavebního úřadu MČ povolit výstavbu bytového domu Troja Horizons. Stojí za tím spousta času a energie. Přesto to nevzdáváme.
V tomto ohledu developerům již dnes jde na ruku přetížený stavební úřad MČ, který poněkud nepochopitelně a benevolentně uděluje výjimky nad rámec pražských stavebních předpisů, a to často jen na základě smyšlených tezí investora, že je to pro blaho místních obyvatel. Víme, o čem mluvíme.. např. v rámci udělené výjimky stavebním úřadem pro OD Kaufland – Troja na vyšší počet parkovacích míst, kterou jsme v plném rozsahu napadli.

Přes 95% obyvatel z okolí v rámci dotazníkového šetření v 1.100 domáctnostech odmítá obchodní dům Kaufland – v tomto místě jej nechtějí a nepotřebují! Co s tím?
Tímto apelujeme na příslušné zvolené místní politiky a starostu MČ Praha 8, aby se společně zapojili a nenechali tento stěžejní dokument prolétnout bez povšimnutí. Pokud tuto šanci nyní nevyužijeme, další starostové s nesmírným tlakem soukromých developerů již mnoho nezmohou a obyvatelé budou zoufale bojovat jeden zápas za druhým proti rozsáhlé zástavbě v okolí našich domovů. Postihne to většinu obyvatel Prahy 8 přímo nebo nepřímo například ztrátou oblíbeného parku, vyšší hustotou provozu nebo nedostatkem parkovacích míst. Město Prahu to bude stát přetíženost jednotlivých odborů, stohy vyjádření a finančních nákladů v rámci hledání politického řešení.

S uvedeného 16ti letého sporu na Kobylisích vyplývá, že obyvatelé by měli kupovat za své peníze veškerou městskou zeleň v okolí, aby nebyla jednou zastavěna. To přeci není v civilizované zemi v 21.století v pořádku.
Jen za poslední rok jsme v tomto ohledu zaznamenali raketový nárůst realitních pokusů napříč Prahou 8 a okolím (sklady ve Zdibech, Fastfood na Střelničné, výškové domy CPI Kobylisy a Ďáblice, zahradnictví namísto veřejné zeleně u metra Kobylisy, výškové domy Písečná, BD Troja, Ekocentrum s parkovištěm namísto lesa vedle Botanické, OD Kaufland-Troja, BD Troja Horizons, BD Mazurská… ).
Vybrali jsme si společně Troju a Bohnice pro život a výchovu našich dětí kvůli dostupné okolní infrastruktuře, klidu a okolní přírodě. Nenechme se proto o to nejcennější nyní pasivitou připravit. Zapojte se! Jako denní uživatelé veřejného prostoru a majitelé nemovitostí disponujete cennou kompetencí – lokální znalostí problémů.
Pokusme se za podpory místních zodpovědných politiků, ( prosím, tentokrát jednou bez ohledu na stranickou příslušnost), a aktivní podpory ochotných obyvatel a spolků, podat co nejvíce pozměňovacích návrhů k Metropolitnímu plánu, které budou lépe reflektovat plánovaný záměr rozvoje jednotlivých lokalit na Praze 8, a zároveň před nekontrolovatelnou zástavbou chránit veřejné zelené plochy pro rekreaci dalších generací obyvatel Prahy 8, kteří přijdou po nás.
Jsme si jisti, že ještě čas máme – pusťme se proto společně do práce.
Zanechat odpověď